„Több dolog motivált. Az egyik egy Isaac Asimov-idézet: »Nem félek a számítógépektől – a hiányuktól félek«. Ez jobban jellemzi ma a gondolkodásmódunkat, mint eddig bármikor. A másik, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni, mennyire meghatározzák az infokommunikációs eszközök a 21. századi életet. De legalább ennyire fontosak voltak a közösségi média veszélyei, köztük a cyberbullying, azaz az internetes zaklatás. Amanda Todd, egy tizenöt éves kanadai diáklány például azért követett el öngyilkosságot, mert meggondolatlanul ismerkedett meg az interneten egy fiúval, és küldött magáról félmeztelen fotót. Csakhogy a fiú, zsarolásból, csomó iskolatársának szétküldte a neten. A lányt ezután folyamatosan bántották, megalázták az osztálytársai. Végül csak a halálán megdöbbenve kezdtek el egyre többen fellépni a hasonló zaklatások ellen” – avatott be minket kutatása főbb mozgatórugóiba a budapesti ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumban tanuló Gál Laura Dalma.
A gimnazista a projektje során is a közösségi médiában kérdezte az embereket. „A kutatást a 200 ezres látogatottságú Pesten Hallottam Facebook-csoportban tettem közzé.” A felhívás nem várt sikert hozott: a kutatás idén nyáron el is készülhetett. A kérdőívet 2 nap alatt 635-en töltötték ki, a kitöltők közel 90 százaléka a 14–25 éves korosztályt képviselte, tehát pont azokat, akik amúgy is a legtöbb időt töltik az internet előtt. A válaszadási hajlandóság pedig, úgy tűnik, leginkább az életkor előrehaladtával csökkent: a 36–55 évesek nem egészen 4,4 százaléka töltötte ki kérdőívét. Egy biztos: a megkérdezettek 72 százaléka egyértelműen az okostelefonját tartja a legfontosabb technikai eszközének. A mobil még a számítógépeket – amelyeket csupán a megkérdezettek tizede tart kiemelkedően fontosnak – is megelőzte. Igaz, a laptop valamivel népszerűbb az asztali gépeknél: előbbit ugyanis a válaszadók hetede tartja kiemelkedően fontosnak.
A kutatás emellett az internetfüggőségre is kitért. A válaszok minimum elgondolkodtatóak voltak a témában: a válaszadók csaknem 43 százalékának egynél több súlyosan netfüggőgyanús ismerőse van. A kérdőívet kitöltők több mint fele 3 óránál is több időt tölt naponta egyhuzamban az online térben. Ám a fenti adat alapján a függőség már náluk is fennállhat.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »