Az elmúlt pár évben az Egyesült Államokban élő házaspár egy félezres floridai gyülekezet tagja-ként látott bele – a szavaik szerint – az utóbbi időkben „eldurvuló” helyzetbe. Az első meglepő tapasztalatuk az volt, mikor még tavasszal a városba látogató Trump beszédére váró sorban álltak, és az ellentüntetők megérkeztek. A többnyire fiatal Bernie Sanders-hívek hangosan ócsárolni kezdték a sorban állókat, ami az amerikai választási kultúrában – eladdig legalábbis – szokatlannak számított.
Valami elszabadult ebben a kampányban, és ezt nemcsak a magyar házaspár figyelte meg, hanem a tősgyökeres amerikaiak is. Az amúgy jellemzően udvarias és toleráns közéletet leglátványosabban a fiatal Sanders-hívek dúlták fel. Az észak-floridai, már inkább a Biblia-övezethez tartozó Pensacolában (de egész Escambia megyében is) megdöbbentek a kocsiból kiordítozó, a házak előtti Trump-táblákat kitépdeső Bernie-aktivisták agresszióján, akik hol utakat torlaszoltak el, hol autókhoz láncolták magukat. Ezt a fajta véleménynyilvánítást Zoli személyesen élte át egy forgalmas csomópontban, kezében egy „Make America great again” táblával. Míg sokan dudáltak neki (ez ott a rokonszenv jele; a rendőrautók például mind így jeleztek számára), a demokrata szavazók autóikból válogatott trágárságokat kikiabálva sértegették véleménye kifejezéséért.
A helyi keresztények imatémái között éppen ezért szerepelt, hogy semmiképp ne Sanders legyen a demokraták jelöltje (így is lett). Némelyek kamerákat szereltek fel a házuk elé, s akadt, aki a 110 voltos, tehát nem halálos hálózati feszültséget használta saját Trump-táblái védelmére (fel is került a netre a tolvajt szó szerint megrázó „élmény”). Zoltán és Márta szavai szerint az „ultraliberális agresszió és anarchia” terjedését valós veszélyként élte meg az amerikai keresztény középosztály (e szókapcsolat ott szó szerint értendő).