A főszereplő, egyben a címlap arca a rózsaszín hajjal és lányruhában pózoló kisfiú, Avery, akinek szülei „felvilágosult” baptista keresztényeknek vallják magukat, és büszkék arra, hogy gyermekük nemi szorongásának fölszabadításával pozitív példát mutatnak a nagyvilágnak. Az Amerikai Gyerekorvosok Szakmai Kollégiuma szerint azonban a magazin politikai célból, áltudományos alapon, kisgyerekek egészségét veszélyezteti, a propagált hormon- és műtéti kezelések után ugyanis nem boldogok, hanem csupán betegek lesznek.
A National Geographic a különkiadást egyszerre kulturális és tudományos felfedezőútnak tartja, aminek szükségességét szerintük az indokolja, hogy a társadalom az elmúlt egy évtizedben megérett arra, hogy ezt a kényes kérdést a nyilvánosság elé tárja. Visszautalnak a tavaly októberben hozott precedens értékű legfelsőbb bírósági döntésre, ami Virginiában engedélyezte egy tizenhét éves transznemű lánynak, hogy az iskolában a férfi mellékhelységet használja. Ezenkívül kiemelt példaként kezelik a Facebook 2014-ben hozott „progresszív kezdeményezését” arról, hogy közel ötvenre bővítették a regisztráció során választható nemi kategóriák számát. Ezt azóta több közösségi hálózat követte, mint például a népszerű Tinder társválasztó alkalmazás, ami negyven különböző nemi identitást és szexuális orientáltságot kínál a felhasználóinak, vagy a BuzzFeed, amely kiemelt kategóriában kezeli az LGBT-közösséggel kapcsolatos híreket.
A szerkesztők továbbá a társadalmi változás bizonyítékaként kezelték, hogy a szórakoztatóiparban, sőt a csúcsvezetők között is egyre többen vállalják föl transzneműségüket, szexuális másságukat, pozitív példát mutatva azok számára, akik feszélyezve érzik magukat a tradicionális nemi normák szorításában. A változás elkezdődött – véli Susan Goldberg, aki szerint „a háttérben gyermekeink, szülők, tanárok, orvosi szakemberek, állami dolgozók már nap mint nap szembesülnek a nemi identitás kérdésével. Bárhova nézzünk akár az Egyesült Államokban, akár a nagyvilágban, egyre több aktivista és civil szervezet küzd azért, hogy megváltoztassák a nemek hagyományos definícióját”.