2013 nyarán volt szerencsém látni Kairóban, hogyan támadja meg a felheccelt tömeg a Szent Márk katedrálist. Az emberek már ott voltak a katedrális főbejárata előtt – repkedtek a kövek és a Molotov-koktélok a katedrális felé.
A hátsó bejáraton keresztül jutottunk be az épületbe, koptok tucatjain keresztül verekedve át magunkat, akik megvédeni jöttek a templomot. A pattanásig feszült hangulatban alig tudtuk megszólítani az embereket, végül az egyik pap elmondta, hogy vérvád miatt támadják a templomot. A muszlim tömeget azzal heccelték fel, hogy a katedrálisban egy, az iszlámra áttért nőt tartanak fogva.
Bár a rendőrség órákkal később feloszlatta a zavargást, az, hogy ki heccelte fel a muszlim tömeget, aminek egyébként a derékhadát a katedrális szomszédságában lakók adták, sosem derült ki teljes bizonyossággal. A koptok, akikkel beszéltem, a Muzulmán Testvériség nevű iszlamista szervezetre mutogattak, akik a forradalom után sikeresen delegáltak elnököt az ország élére egy rövid ideig. 2013-ban őket puccsolta meg az azóta is hatalmon lévő Abdel Fattah al-Szíszi- kormányzat. Katonai hatalomátvétel történt: az új elnök és teljes adminisztrációja az egyiptomi hadseregből érkezett, mely közismerten szekuláris.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »