„Roma rendőr ugyanúgy nem létezik, mint japán cigány” – mondja a csüggedt Kalános, a Brazilok című film egyik roma rendőrtanulója a focimániás falusi papnak gyónás közben, miután a helyi roma–magyar csetepatéban kissé meghasonlott helyzetbe kerül. Elmondja, hogy a sorsdöntő helyi bajnokságon lefizették őt azért, hogy „lesérüljön”, és győzzön a hivatal csapata. A döntő tétje nemcsak a győztes csapatnak járó brazíliai út volt, hanem a sajátos helyi erőviszonyok lehetséges megborítása is. A film sajátos iróniával mutatja be az együttélés viszontagságait, az érintettek különféle viszonyulását a roma csapat esetleges győzelméhez – egy tizennégy éves cigány kissrác szemszögén keresztül.
„Már régóta forgatom magamban ezt a történetet, hogy barlanglakásokban lakó roma srácok, akik magukat braziloknak hívják, elindulnak a helyi focibajnokságon. A történetnek ennyiből van is valóságalapja, s az fogott meg benne, hogy végre láttam egy olyan közösséget, amelynek tagjai nem panaszkodnak, várva sorsuk jobbra fordulására, hanem megpróbálnak tenni is érte valamit” – mesélte lapunknak M. Kiss Csaba, a Brazilok című film rendezője.
M. Kiss Csaba korábban másfél évtizeden át televíziós riportokat készített: közel egy évtizedet dolgozott a TV2 Napló című műsorának, majd éveken át a köztévének. „Nagyon sokszor jártam vidéken, gyakran forgattam cigányokkal is, és gyűltek bennem a tapasztalatok. A tévés keretek, a maximum 15 perces riportok szűkek voltak ahhoz, hogy én erről a témáról mindent elmondjak, amit gondolok. Úgyhogy, amikor kirúgtak az MTV-ből, lett időm arra, hogy végre megírjam ezt a forgatókönyvet” – mondta az egykori riporter.