Az identitásproblémából következően azt is nagyon nehéz meghatározni, hogy mekkora ma a zsidóság létszáma Magyarországon. Az Encyklopaedia Judaica 2007-es kiadása szerint 47 ezer.
„A zsidóság jelenkori létszámának meghatározása sem a magyar, sem a nemzetközi kutatásokban nem problémamentes, amelynek okai többrétegűek. A 20. század folyamán átalakult a kisebbség „definíciója” is. Tehát míg korábban a zsidóság vallási értelemben létezett, a két világháború között „faji kategóriává” vált, amit csak bonyolított a vegyes házasságok, illetve a kikeresztelkedettek léte. A szocializmus évtizedei alatt a szekularizáció tovább folytatódott, az etnikai alapú értelmezést pedig háttérbe szorította az, hogy a hatalom szemében csak egységes magyar társadalom létezett” – világít rá a problémára Kispál Richárd Számoljuk újra! A magyarországi zsidóság létszámával kapcsolatos számítások című írásában a barankovics.hu-n. Majd Sebők Lászlót idézi, aki szerint 2012-ben a magyarországi zsidók száma 45 ezer és 85 ezer fő között lehet (szűkebb értelmezés), az apai ágon zsidó származásúakkal együtt pedig legfeljebb valamivel 100 ezer fő felett. Mindenesetre ennek alapján elmondhatjuk, hogy a százezret alig meghaladó létszámával Magyarországon él Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége, állítja Kispál. Hozzátesszük azonban, hogy lapunk információi alapján vannak, akik szerint a halálozási mutatók, a kivándorlás és az aszszimiláció miatt a fenti szám erősen túlzónak tekinthető.
Nos, visszatérve a kulturális rendezvényekre, mostanra már három nagyszabású rendezvénysorozatot találunk: a 2015 óta létező Zsidó Kulturális Fesztivált, amelyet a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) szervez, s amely tulajdonképpen a megelőző 17 évben megrendezett Zsidó Nyári Fesztivál utódrendezvénye. A Zsidó Művészeti Napok 2016 tavaszán került először megrendezésre Budapesten. Mindkét rendezvénysorozat a zsidó kultúra sokszínűségét mutatja be változatos művészeti produkciókkal az érdeklődő közönségnek. A Spinoza Zsidó Fesztivált idén tizenötödször rendezik majd meg szeptemberben a Spinoza Házban, amely a Dob utcában, a Dohány utcai zsinagóga szomszédságában található színház és étterem, a budapesti zsidóság egyik kulturális központja.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »