Tavaly ősszel robbant a bomba Hollywoodban Harvey Weinstein producer visszaélései miatt (lásd bővebben: Ragadozók klubja. Hetek, 2017. október 20.), majd az eset nyomán világszerte elindult a közösségi médiában a MeToo mozgalom, amelyben sorra szólaltak meg a kisebb és nagyobb rendű szexuális zaklatások áldozatai, elsősorban a film- és művészvilág szennyese került terítékre.
Az internet ma már nemcsak a hírességek viselt dolgaitól visszhangzik, hanem számtalan hétköznapi elkövetőétől is, akik adott esetben főnökként, munkaadóként, kollégaként, tanárként, diáktársként vagy családtagként tanúsítottak zaklató magatartást – bár olykor az is elegendő, ha valaki 20 kilóval több a másiknál. A hatalmi viszonyhoz köthető jelenség átszövi a társadalmak minden szintjét, s úgy tűnik, most a kibeszélés időszaka van világszerte.
A reflexiók is figyelemre méltók. A svédek például idén júliustól vezetnek be egy olyan, egyhangúlag elfogadott törvényt, ami alapján nemi erőszak miatt beperelhető lesz az, aki nem kért partnerétől egyértelmű szóbeli vagy írásbeli beleegyező nyilatkozatot a szexuális kapcsolat előtt. A jogszabály az alkalmi és a tartós, akár házastársi kapcsolatban élőkre is vonatkozik majd, és azzal a céllal hozták, hogy a bizonyítás terhe ezentúl ne a nemi erőszak vagy zaklatás áldozatait terhelje. A MeToo kampány során felmerülő, nemegyszer évtizedes történetek rengeteg férfi elbocsátását idézték elő, és maga a törvénymódosítás is a svéd férfiakat veszi célba, így az a része is, amely ezentúl külföldön is megtiltja prostituáltak szolgáltatásainak igénybevételét, és növeli a kliensekre kiszabott büntetést. „A társadalom az áldozatok oldalán áll” – jelentette ki a törvényről a svéd kormányfő.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »