Dan Ariely 51 éves pszichológus a viselkedési közgazdaságtan professzora az amerikai Duke Egyetemen. New Yorkban született, de fiatalságának nagy részét Izraelben élte le. Gimnazista volt, amikor egy robbanás során a teste 70 százaléka megégett, s a felépülése során nagyon sok időt töltött kórházban. Az ápolók viselkedése során figyelt fel arra, hogy az emberek magatartását többnyire berögzült tévképzetek, szokások irányítják. Az ápolók meggyőződése volt, hogy amit ők kíméletes módszernek gondoltak, például a kötés hirtelen letépése a sebről, sokkal fájdalmasabb, mint az óvatos, lassú lefejtése.
Ariely a kórházi lét alatt döntötte el, hogy magatartáskutatással akar foglalkozni: pszichológiát végzett, majd kognitív pszichológiából és vállalati gazdálkodástanból doktorált. Számos szociálpszichológiai kutatás fűződik a nevéhez, melyekben az emberek döntéseinek mozgatórugóit vizsgálta, s azt találta, hogy azok merőben eltérnek a gazdasági elméletek által feltételezett racionális észjárástól. Meggyőződése, hogy a mentális tévpályák leküzdésével elősegíthető az emberek fizikai, lelki és anyagi boldogulása.
Három könyve magyar nyelven is megjelent, legutóbbi kötete, A túlköltekezés pszichológiája idén látott napvilágot. Ariely ebben rámutat arra, hogy a pénzügyi döntések terén sem a racionalitás a vezérelv, holott azt gondolhatnánk, hogy a számok világa egyértelmű univerzum. A pszichológus feltérképezi, hogy milyen külső manipulációk, téves gondolkodási mechanizmusok és hibás döntések sorozata áll a túlköltekezés mögött, ami univerzális probléma.