Izrael már jó ideje próbálta elérni, hogy a brit uralkodócsalád valamelyik tagja hivatalos látogatást tegyen az országba. Erre ugyanis Izrael 1948-as megalakulása óta nem volt példa – a brit külügy egy szándékos, ki nem mondott bojkottot folytatott arra hivatkozva, hogy a királyi család látogatása megzavarhatná a békefolyamatot. Nem hivatalos látogatásokra persze volt példa: Károly herceg 1995-ben Jichak Rabin miniszterelnök temetésén vett részt, 2016-ban pedig Simon Pereszén, de ezen látogatások során diplomáciai találkozókra nem került sor.
Hogy a brit politika most mitől változott meg, arra több magyarázat is született. Theresa May kormányzása alatt a két ország közötti viszony valamelyest javult, Izrael állam megalakulásának 70. évfordulója pedig megfelelő alkalmat nyújtott egy ilyen látogatásra. Elképzelhető emellett az is, hogy Nagy-Britannia az Európai Unióból való távozásával új kereskedelmi partnerek után kutatva figyelt fel például Izrael sokak számára vonzó high- tech iparára.
A 36 éves Vilmos hercegnek ez volt az eddigi legnagyobb diplomáciai vizsgája, amelyre beszámolók szerint komolyan készült is. Ebben Sir David Manning volt a segítségére, aki egykor Izraelben és az Egyesült Államokban is nagykövetként szolgált, most pedig a Kensington Palota külügyi tanácsadói csapatának a tagja. Már a herceg érkezése előtt brit tisztségviselők sora hangsúlyozta, hogy a látogatásnak nincs semmiféle politikai célja. Nagy-Britannia mindössze Jordániával, Izraellel és a Palesztin Hatósággal való kétoldalú kapcsolatairól akar megemlékezni.