A Marssal foglalkozó csillagászok úgy vélik, hogy a Naprendszer negyedik bolygóján valaha melegebb volt az éghajlat, és felszínét nagy kiterjedésű óceánok borították. Az Afrika északi részének szélességénél kisebb átmérővel rendelkező égitest mai látképe alapján azonban felmerül a kérdés, hogy ha valóban így volt, akkor hova tűnt az a nagy mennyiségű víz. A kutatók reményei szerint többek között erre a kérdésre is választ adhat a mostani felfedezés.
A közel 20 kilométer széles természetes víztározót a Mars körül keringő, radarjeleket kibocsájtó mérőműszert (MARSIS) magába foglaló űrszonda, a Mars Express segítségével fedezték fel. Az objektum az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) tulajdona. Az alacsony frekvenciájú radarhullámok a Mars felszínéről és az alatta lévő rétegekről visszaverődnek, és az így nyert adatokból következtetni lehet a mélyebben fekvő területek anyagi tulajdonságaira. Az újonnan felfedezett jelentős mennyiségű víz a Naprendszer negyedik bolygójának déli pólusa alatt, mintegy két kilométer mélységben fekszik. Az erre utaló adatokat 2012 óta gyűjtötték: a Mars Express 29 alkalommal repült el a célterület felett, mire sikerült megfelelő mennyiségű és használható mérési adatot összegyűjtenie.
A Science című tekintélyes tudományos folyóiratban a felfedezést közlő cikk szerzője, Elena Pettinelli, a Rome Tre Università kutatója azt feltételezi, hogy számos hasonló tulajdonságú terület található a Marson.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »