A Los Angeles-i GoGuardian vállalat által fejlesztett Beacon elnevezésű számítógépes szoftver a diákok internetezési (többek között a keresőmotorokban, közösségi médiában, e-mailekben, webalkalmazásokban, fórumokon végzett) tevékenységét elemzi. Abban az esetben, ha a világhálón végzett műveletek öngyilkossági tervre engednek következtetni, a szoftver értesíti a gyermek környezetében lévő szakembereket, iskolapszichológusokat, tanárokat, akik a program felületén tájékozódhatnak a fiatal élethelyzetéről, emellett az aktivitási előzmények megvizsgálásával azt is megtudhatják, hogy milyen tevékenység miatt riasztott a szoftver.
A számítógépes program öt csoportba sorolja a kirívó eseteket. Az alapkategória, amikor az érintett öngyilkossági statisztikákat tanulmányoz. Az életunt, sötét gondolatokat jelölő hozzászólások; a válságban lévők támogatását biztosító szervezetek keresése; az önsebzés; illetve a cselekmény konkrét megtervezése, mind külön kategóriába tartozik. A kulcsszavak alapján, mesterséges intelligenciával próbálják meghatározni, hogy a diák milyen szintű bajban van. Ugyanis eltérő beavatkozási módot igényel az, ha valaki statisztikai adatokat tanulmányoz, mint aki a hurokkötés technikájával ismerkedik.
A GoGuardian csapata korábban a pornográf tartalommal szemben is felvette a küzdelmet. Az egyik oktatási intézményben, ahol tesztelés alatt állt a nagykorúaknak szóló tartalmat szűrő szoftver, az egyik diák öngyilkos lett. Ennek az esetnek a hatására az informatikusnak támadt egy olyan gondolata, hogy készíthetnének erre is egy programot, ami előrejelzést ad, ha vészhelyzet van. Ez az ötlet adta a kezdő löketet a szoftver fejlesztéséhez.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »