Vannak, akik szerint nem érdemes népesedéspolitikára költeni, mert az ilyen intézkedések igen korlátozott hatásúak. Tény, hogy a gyermekvállalás befolyásolása lényegesen összetettebb más szakpolitikáknál, de hiteles bizonyítékok támasztják alá azt, hogy a különféle családpolitikai intézkedések képesek pozitívan hatni a demográfiai folyamatokra (Kapitány Balázs és Spéder Zsolt, Hitek, tévhitek és tények a népességcsökkenés megállításáról, 2017).
A kormánypolitikai intézekedések dacára a gyermekvállalást mind a magánéleti, mind a társadalmi lehetőségek szempontjából rengeteg körülmény befolyásolja. Ilyen például a felek értékrendje, de a párkapcsolati bizonytalanságok is fontos tényezők lehetnek. Ugyanígy a tanulási idő meghosszabbodása, az önálló egzisztencia megteremtésének nehézsége, a nők foglalkoztatási perspektívájának kilátástalanságai, a munka és a magánélet összehangolási nehézségei – ezek mind-mind olyan lényeges körülmények, amelyek befolyásolják a gyermekvállalást.
A kormány ezek közül csak némelyikre tud közvetlen hatást gyakorolni, és a gyermekvállalás döntésének meghozatalában a családpolitikai támogatások csak egy-egy tényezőt jelentenek. A gyerekvállalás így nem lesz állami kérdés, hanem a családok magánügye marad. Mindazonáltal az állam igencsak bőkezű támogatási rendszerrel igyekszik pozitív hatást gyakorolni, hogy minél több gyermek megszülethessen.