Egyre gyakrabban jelennek meg olyan prognózisok, amelyek egy újabb gazdasági világválságot vetítenek előre. Mennyire jelezhetők előre a válságok, egyáltalán mennyire törvényszerű, hogy ezek időközönként újra bekövetkezzenek?
– Közkeletű félreértés, hogy a gazdasági rendszerek alapvetően stabilak, ezért válságok ritkán fordulnak elő. Ha megnézzük az elmúlt 200 év gazdaságtörténetét, azt látjuk, hogy irdatlan mennyiségű válság fordult elő. Ha csak az elmúlt évtizedeket vizsgáljuk: 2008-as válság, dotcom-lufi, ázsiai pénzügyi krízis, olajválság – úgy tűnik, hogy ezek az anomáliák a kapitalizmus természetes részének tekinthetők. A válságok kapcsán ráadásul jellemző, bár csalóka megközelítés, hogy „this time is different”, vagyis tanultunk az eddigiekből, így most nem lehet baj. Aztán kiderül, hogy mégis.
Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus, habilitált egyetemi docens, a nemzetközi politikai gazdaságtan szakértője. A Nyugat-magyarországi Egyetem docense. Rendszeres előadó a veronai, a lipcsei és a leeuwardeni egyetemen. Doktori diplomáját a sussexi egyetemen szerezte.