A járvány megfékezése szempontjából kulcsfontosságú, hogy minimalizáljuk a társas kapcsolatokat, amit leginkább úgy tudunk megtenni, ha otthon maradunk. Viszont a karácsonyok és a nyaralások negatív tapasztalata, hogy az „összezártság” felerősítheti a házassági feszültségeket – pedig az általunk leginkább szeretett emberekkel vagyunk egy fedél alatt. Mi ennek az ellentmondásnak a magyarázata?
– Ezek az időszakok elviekben arra szolgálnának, hogy feltöltődjünk, erőt merítsünk egymásból – viszont a valóságban mindazok a feszültségek, amelyeket évközben nem dolgoztunk fel, néhány napi bezártság után sajnos elkezdenek láthatatlanul dolgozni közöttünk. Először szúrósak leszünk, beszólogatunk egymásnak, majd egyszer csak „nyílt hadszíntérré” válik az együttlét, erőteljes „robbanásokkal”. Ilyenkor kétségbeesnek a párok, hogy te jó ég, már itt tartunk, ennyire nem szeretjük egymást – pedig nem feltétlenül erről van szó, némi külső segítséggel egyenesbe lehet hozni a kapcsolatot. Nem véletlen, hogy párterapeutaként a legtöbb megkeresést a karácsonyi ünnepek, illetve a nyári szabadságok után kapom.
Mihalec Gábor adventista lelkipásztor, pár- és családterapeuta. 1974-ben született, 25 éve házas, két gyermeke van (Viktor 22, Boglárka 17). Eddig öt könyve jelent meg, ezek közül többet számos más országban is kiadtak. Hobbija az utazás, a sport és az önképzés.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »