A tavaszi ünnep eredete a zsidó nép történetének ősi gyökereire vezethető vissza: az nem más, mint ünnepi est az egyiptomi fogságból való szabadulás emlékére. Háromezer-ötszáz éves sikerét annak köszönheti, hogy megülése nagy családi lakoma keretében zajlik, aminek középpontjában egy izgalmas történet áll.
A történet, amit évezredek óta minden évben el kell mondani az új generációnak, egy nép, egy család és az egyén saját történelme.
Az ünnep eredeti neve elkerülést jelent. Az elnevezés a tíz csapás utolsó, drámai epizódjához kötődik: Isten pusztító angyalt küldött, és az végigvonult Egyiptomon.
Minden családban kioltotta az elsőszülött életét, de a zsidó házakat, amiknek ajtófélfáját és szemöldökfáját családonként egy-egy áldozatul leölt bárány vérével kentek be, elkerülte a csapás.
HírdetésHírdetéshetilapHogyan lett a szenvedésből örömünnep?A kereszténység közel kétezer éve Jézus Krisztus megfeszítését és feltámadását, valamint örök létezését hirdeti. Ez idő alatt ősi civilizációk semmisültek meg, öröknek vélt hatalmi rendszerek omlottak össze, nagy népek lettek jelentéktelen szereplők a történelem színterén; s bár a kereszténység is hordozza a két évezred viharainak és katasztrófáinak maradandó nyomait, az evangélium üzenete ma is ugyanaz, mint Péter és Pál apostol korában. (2019.04.18.)hetilapAki legyőzte a világotA keresztény világ két történelmi és bibliai eseményre emlékezik húsvétkor: Jézus Krisztus halálára, eltemetésére és feltámadására, amely közel kétezer éve történt Jeruzsálemben - és Izrael Egyiptomból való exodusára, amely viszont közel háromezerötszáz évvel ezelőtt zajlott le. Mindkét történelmi esemény alapvetően meghatározza napjainkban is minden ember Istenhez való viszonyát, földi és halál utáni sorsának alakulását. (2011. 04. 22.)hetilapNehéz helyzetben Izrael: kormányválság, terror, utcai zavargásokTíz hónap (vihar előtti) csend után újra eszkalálódni látszik az izraeli–palesztin konfliktus. Terror, utcai verekedések, és ennek tetejébe politikai csatározások, valamint kormányválság dominálja a mindennapokat a Közel-Kelet egyetlen demokráciájában.