Egyre nagyobb a tiltakozás az amerikai kormányzat legutóbbi, személyiségi jogokat veszélyeztető intézkedései nyomán. A héten az Amnesty International amerikai igazgatója szólította fel levélben John Ashcroft igazságügy-minisztert, hogy vizsgálja felül a bevándorlási kérelmeket vallási, faji és nemzetiségi alapon elbíráló új "Speciális Regisztrációs Programot".
Nem ez az első eset, hogy a Bush-kormány tevékenysége ellen tiltakoznak a polgári szabadságjogok védelmére alakult szervezetek. Tavaly novemberben a szintén Ashcroft kezdeményezésére létrejött, úgynevezett "Információs Éberségi Hivatal" (Information Awareness Office) meghirdette a Totális Információs Programot (Total Information Awareness), amely eddig példátlan jogkört adott az állami szervezeteknek adatok gyűjtésére, tárolására és rendszerezésére bármely amerikai állampolgárról.
John Ashcroft amerikai igazságügy-miniszter. A totális éberség őre Fotó: Reuters
Ennek nyomán civil szervezetek kezdeményezték a miniszter szenátusi meghallgatását. Ash-
croft megvádolta a kritikusokat, hogy a terroristák kezére játszanak azzal, hogy "az elveszített szabadság fantomképével riogatják a békeszerető embereket".
Válaszával Ashcroftnak 2002-ben sikerült kiérdemelnie a legrosszabb kormánytisztviselőnek járó Big Brother-díjat, amelyet minden évben a londoni székhely? Privacy International szervezet szavaz meg annak, aki a legtöbbet tette a személyes szabadság korlátozására.
Vajon a terrorizmus elleni harc ürügyén meddig mehet el az állam a polgárainak válogatás nélküli megfigyelésében?
A szédületes technikai fejlesztések nyomán létezik-e még személyi szabadság, meghúzhatók-e a privát szféra korlátai? Vagy Larry Ellisonnak, az Oracle informatikai cég multimilliárdos elnökének van igaza, aki szerint ma már "a privát szféra illúzió csupán"?
Vajon elkerülhetetlen-e, hogy mindenki – jelölőshow és szavazás mellőzésével – szereplővé váljon az állami vagy nemzetközi "éberségi hivatalok" ügynökeinek monitorjain?
Az amerikai Bevándorlási Hivatal 2002 decemberében négyszáz személyt – férfiakat és fiatalkorú fiúkat – vett őrizetbe vízumkérelemmel kapcsolatos vétségek gyanújával. A letartóztatottak kivétel nélkül arab országokból – Irakból, Líbiából, Iránból, Szudánból és Szíriából – érkeztek. Az őrizetbe vétel annak ellenére megtörtént, hogy a bevándorlók a hatóság felszólítására önként jelentkeztek a regisztrációs irodákban, és rendelkeztek a kérelmük elbírálásához szükséges dokumentumokkal.
Az Amnesty International emberi jogi programjának amerikai elnöke, Benjamin Jealous levélben tiltakozott John Ashcroft igazságügy-miniszternél a szerinte etnikai-vallási alapon hozott diszkriminatív döntés és az eljárás szigora miatt. "Mélyen aggasztó, hogy az Egyesült Államokban a (vízum)szabályok betartása a jogi képviselet, a megfelelő élelem és orvosi ellátás megtagadásához, sőt fizikai bántalmazáshoz vezethet" – írta Jealous.
A 2001. szeptemberi terrortámadások nyomán joggal érte bírálat az amerikai titkosszolgálatokat amiatt, hogy nem tudták időben kiszűrni a merényletre készülő bűnözőket, ma azonban az emberi jogi szervezetek egyre gyakrabban azt vetik a Bush-kormányzat szemére, hogy a terrorizmus elleni harc ürügyén saját, ártatlan állampolgárainak totális megfigyelésére törekszik.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »