Ez a baptista gyülekezet minimális károkkal megúszta a hurrikánt. Folytatják az emberek mentését Fotók: Reuters
A hét elején még ötös fokozatú hurrikán hármas erősség? trópusi viharrá szelídült, mire szombat hajnalban elérte az Egyesült Államok déli partvidékét, ennek köszönhetően az általa okozott károk is jóval alulmúlták a félelmeket, emberéletet pedig alig követelt.
Ez nagyrészt annak is köszönhető, hogy a Katrina hurrikán pusztítását látva a hatóságok hárommillió embert evakuáltak Texas és Louisiana államok mintegy ezer kilométeres partmenti vidékéről a Rita hurrikán közeledtével. "A házakat és az üzleteket újjá lehet építeni, az elveszett életeket nem" – figyelmeztette Texas állam népét Rick Perry, az állam kormányzója is a hét elején, mikor felszólította a lakosságot, hogy még időben hagyják el a veszélyessé vált térséget, ugyanakkor hozzátette, hogy "semmi ok a pánikra, mivel évek óta készülünk egy ilyen helyzetre". A kormányzó kérte a lakosságot, hogy ne várják meg a kötelező kitelepítési parancsot, hanem amíg lehet, rendezett körülmények között hagyják el a térséget, mivel a biztonságos evakuáláshoz legalább 33 órára van szükség. David Paulison, a szövetségi katasztrófavédelmi hivatal (FEMA) igazgatója utólag úgy ítélte meg, hogy a károk azért nem lettek olyan súlyosak, mint amitől tartottak, mert "az evakuáció működött".
A hatalmas méret? exodus mellett az is hozzájárult a bajok enyhítéséhez, hogy a partot érésig nagymértékben lecsendesült vihar elkerülte az olyan nagyvárosokat, mint Houston vagy New Orleans. Igaz, így is teljes városkákat söpört el, több ezer otthont téve a földdel egyenlővé a két déli állam határvonala mentén, ahol a hurrikán szeme a partot elérte. Máshol "csak" háztetőket tépett le, fákat szaggatott ki, autókat borított fel, hajókat dobált a partra, egymillió embert hagyott áram nélkül, és bár további olajfinomítók estek ki a termelésből a vihar következtében, az Államok olajtermelésének egynegyedét adó öbölmenti olajipar ezúttal nem szenvedett jelentősebb károkat.
A vihar megszelídülése azonban relatív, hiszen más helyzetben igencsak súlyosnak lehetne tekinteni a Rita által okozott károkat. A 30 milliárd dolláros "várakozásokkal" ellentétben az első becslések alapján "csak" 5 milliárd dollárra (ezer milliárd forintra) teszik a biztosítási szakértők a vihar által okozott károk értékét – igaz, hogy ebben nem szerepelnek a biztosítások jelentős része által nem fedezett árvízkárok, valamint az olajipari berendezéseket ért károk –, ugyanakkor a tavalyi hurrikánévadban lecsapott Francis és Jeanne, a hurrikántörténelem eddig ötödik és hatodik legerősebb viharai is 4,6 illetve 3,6 milliárd dollárnyi károkat okoztak. A hétvégi vihar által okozott károk tehát csak az eddigi "legkártékonyabb" Katrina mellett törpülnek el, amely esetében a biztosítások által fedezett károkat 35 milliárdra teszik a biztosítók, míg az árvízkárokat is beleszámítva ez az összeg elérheti akár a 60 milliárd dollárt (12 ezer milliárd forintot) is.
Az idei hurrikánszezon intenzitásának következtében már csak négy név – Stan, Tammy, Vince és Wilma – maradt azon a listán, amely alapján az egyes hurrikánokat megkülönböztetik egymástól, ugyanakkor az előrejelzések szerint ennél több hurrikán várható még az idén. Ha kifogynak a nevek, a görög ábécé bet?i következnek majd: így lehetnek Alfa, Béta, Gamma hurrikánok, egészen az Omegáig. (Mióta 1851-ben elkezdték a hurrikánokat feljegyezni, mindössze egy alkalommal, 1933-ban fordult elő, hogy egy évadban több, mint huszonegy trópusi vihar vagy hurrikán keletkezzen az Atlanti-óceán felett – és így rövidnek bizonyuljon a névlista.)
A kiürített Superdome New Orleansban. Halvány reménysugár