A félórás út alatt megpróbáltam elképzelni, milyen lehet napjainkban az a hely, ahol egykor Jézus megszületett. A hírek szerint nem a legidillikusabb. Gondolataimból engem is egy, a buszra felszálló zord katona zökkentett ki, amikor az útlevelemet kérte a betlehemi ellenőrzőpontnál.
A világhírű kisváros jelenleg palesztin fennhatóság alatt áll. Az ott élőket nyolc méter magas, szürke betonfal zárja el a külvilágtól, amelyet a közeli izraeli településeket fenyegető terrortámadások miatt építettek. A decemberben megszokott ünnepi hangulatra csak távolról emlékeztetnek a kirakatokban elhelyezett télapófigurák és műkarácsonyfák, mégis érdemes lefotózni őket, mert az ilyesmi vitathatatlanul egyedi látványosság a Közel-Keleten.
Az egymást érő szuvenírboltokban egyelőre csak elvétve látni néhány turistát, karácsony estére viszont harmincezer látogatóra számítanak. Addig azonban az általános utcaképet sokkal inkább a csadorba burkolt asszonyok, a kávéház asztalainál unatkozó munkanélküli férfiak, az öngyilkos merénylőket népszerűsítő plakátok és a filléres portékájukat kínálgató gyerekek uralják.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »