A perzsa uralkodók a vérzivataros évszázadok ellenére mindvégig őrizték Dáriusz megmaradt kincseit, és ez azt követően sem változott, hogy 1925-ben a marhapásztorból lett ezredes, Reza Pahlavi megdöntötte a Kádzsár-dinasztiát. Fia, Mohamed 1941-ben örökölte a híres Pávatrónt, amelyet rengeteg aranylemezből készítettek, és 26 ezer 733 gyémánt, rubin, illetve smaragd díszített. Koronáján is több ezer briliáns csillogott, palástját kétkilónyi igazgyöngy felvarrásával „színesítették". Óriási földbirtokai mellett az iráni szállodák 70 százalékát vallhatta magáénak, emellett bankokban, biztosítótársaságokban, fém-, bánya- és építőiparban voltak százmilliós érdekeltségei. A svájci bankok széfjeiben őrzött magánvagyonát 4-5 milliárd dollárra becsülték. Házasságaival a nyugati bulvárlapok első oldalaira került. Első hitvese egyiptomi hercegnő volt, a második a perzsa-német származású világszép Soraya. Mindkettőtől gyermektelenségük miatt vált el. Végül a női kosárlabda-válogatott csapatkapitányát, Irán magasugró bajnoknőjét választotta, aki végre trónörökössel is megajándékozta.
A sahtól nem lehet elvitatni legfőbb törekvését, hogy modernizálja országát. 1962-ben meghirdette a fehér forradalmat, melynek során földet osztottak a parasztoknak, hogy így vessenek véget a feudális viszonyoknak. Szinte teljesen felszámolták az analfabetizmust, és a nők szavazati jogot kaptak. Ez utóbbi, és az olajbányászat koncessziójának kiárusítása miatt azonban a síita papság állandóan a nyugatbarát sah ellen ingerelte a népet. Legfőbb vezetőjüket, Ruhollah Khomeini ajatollahot ezért száműzték is az országból.
A császár újságai azzal vádolták Khomeinit, hogy kommunistabérenc, korrupt és homoszexuális. Nem csoda, hogy sokan bosszút esküdtek Pahlavi ellen emiatt. Már 1949. február 4-én, a teheráni egyetem alapító ünnepségén megpróbálták eltenni láb alól az uralkodót, ám ő túlélte a súlyos sérüléseket. 1965-ben is csak kitűnő reflexei mentették meg, ugyanis egyszerűen elhajolt a gyilkos golyók elől. Reza Pahlavi nem maradt adós, uralmát egyre jobban átszőtte az erőszak. Mintegy 700-800 ezer katona, rendőr, csendőr gondoskodott a biztonságérzetéről. Titkosrendőrsége, a hírhedt SAWAK összegyűjtötte a legveszélyesebbnek számító ellenzékieket, és égő cigarettákkal, villanyárammal kínozták halálra őket.