Szombaton a miniszterelnök helyett a pápát Fülöp koronaherceg és hitvese, Letizia fogadta a világ egyik leglátogatottabb zarándokvárosában, Santiago de Compostelában. A baloldali José Luis Rodríguez Zapatero kormányfő csupán vasárnap, elutazása előtt találkozott a pápával egy rövid időre.
A visszafogott fogadtatásnak természetesen megvannak az előzményei, ugyanis a pápa többek között a Spanyolországba tartó repülőúton is újságírók jelenlétében bírálta a Zapatero-kormány politikáját, azt állítva, hogy az országban igen erős egyházellenes folyamatok zajlanak. Szerinte a Spanyolországban uralkodó légkör hasonlít a harmincas években tapasztalthoz. (Akkoriban, a polgárháború idején több mint négyezer papot és apácát gyilkoltak meg az egyházellenes erők, majd a polgárháború után kialakult a Franco-diktatúra.) Ezen a kijelentésen a spanyol kormány ugyan meglepődött, de nem kommentálta. Egy névtelenséget kérő kormányzati forrás annyit nyilatkozott az ügy kapcsán, hogy a kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a pápa látogatása sikeres legyen.
A pápa kijelentéseivel összhangban valóban megfigyelhető a spanyol társadalom „elvilágiasodása". Bár a spanyolok 74 százaléka továbbra is katolikusnak vallja magát, a templomok láogatottsága régóta csökkenő tendenciát mutat. A Zapatero vezette szocialista kormány évek alatt olyan szociális reformokat vezetett be, amelyek élesen szemben állnak a katolikus egyház tanításaival. A spanyol törvényhozás 2005-ben fogadta el azt a törvényt, amely legalizálja az egyneműek házasságát. 2010-ben az abortuszra jogosultak körét szélesítették ki (az első 14 hétben az anya megkötés nélkül elvetetheti a magzatot), valamint leegyszerűsítették a válás procedúráját is. Ezek a lépések érthető módon kiváltották a Vatikán éles tiltakozását.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »