Érdekes történetet hallottam Öntől azon az ebéden, amelyet Ilan Mor izraeli nagykövet adott a látogatása tiszteletére. Azt mesélte Erdő Péter bíborosnak, hogy a családjában olyan híres magyar csodarabbik voltak, mint a sátoraljaújhelyi Teitelbaum Mózes, aki annak idején a fiatal Kossuth Lajosért is imádkozott. Amikor édesanyja a súlyosan beteg diákot elvitte hozzá, a rabbi nemcsak meggyógyította Kossuthot, hanem megjövendölte neki, hogy nagy és bölcs ember lesz hazájában, amilyen csak nagyon ritkán születik. Milyen szálak kötik még Magyarországhoz?
- Sokfelé éltek rokonaink Magyarországon. Édesanyám rokonsága nagyobbrészt Budapesten élt, de ő maga a Felvidéken született régi magyar nyelvű rabbicsaládban. Az ősei között valóban több híres csodarabbi volt, sok történetet hallottunk róluk. Édesapám Erdélyből származik, Dés környékéről. Egy kis faluban, a Kolozsvár melletti Nagyilondán nőtt fel. Amikor először Magyarországra jöttem, ellátogattam Bonyhádra is, ahol szintén éltek rokonaink. Ez 1994-ben volt, éppen ötven évvel a magyar holokauszt után. A városban a temetőn kívül semmi nyoma nem maradt a zsidó életnek, pedig a háború előtt 6-700 fős életerős közösség volt Bonyhádon.
Az életrajzában részletesen szerepelnek tudományos karrierjének állomásai, de nem találtam utalást arra, hogyan lett rabbi. Vezető tudósok között ritka a gyakorló lelkész. Önnél hogyan kapcsolódott ez a két szakterület?