Harmadik éve zajlik Szíriában a brutális polgárháború. 120 ezer embert meggyilkoltak, ennél is sokkal több a sérült, és milliók menekültek el az országból. Az ENSZ legutóbbi jelentése szerint közel tízmillió ember szorulna állandó segélyre az országban. Hogyan jutottunk idáig?
– Rettenetes emberi tragédia az, ami Szíriában zajlik, de rendkívül fontos a konfliktus geopolitikai jelentősége is. Szerencsétlen módon Szíria a regionális és nemzetközi érdekkonfliktusok középpontjába került. Nemcsak a szíriaiak ennek a háborúnak a szereplői, hanem a nagyhatalmak, valamint a térség jelentős erői, Szaúd-Arábia, az al-Kaida és más radikális iszlamista szervezetek is igyekeznek kihasználni a helyzetet. Ez nagyon hasonlít a spanyol polgárháborúra közvetlenül a második világháború előtt, ahol a későbbi főszereplők már szembekerültek egymással.
Legutóbbi könyvében azt állítja, hogy a szíriai konfliktus gyökerei jóval a modern állam megalakulása előtti időkre nyúlnak vissza. Arra utal ezzel, hogy nem egyedül Bassár el-Aszad és diktatúrája felelős a szenvedésekért?