„Ki vagyok én, hogy megítéljem őket?” – mondta három éve a pápa, amikor a melegházasságról kérdezték. Ezt a gondolatmenetet most továbbvitte, amikor kijelentette, hogy „az egyháznak bocsánatot kellene kérnie a melegektől, mert hosszú ideje kirekeszti őket”. A pápa hangsúlyozta, hogy a katolikus tanítás az elfogadást, nem pedig a kirekesztést hirdeti. Emelett elismerte, hogy lehet véleményt alkotni a melegekről: „Igen, ezeket az embereket meg lehet ítélni, de nem ideológiai alapon, hanem a politikai magatartásuk miatt, mert egyes demonstrációik túl sértőek mások számára.”
Ezzel vélhetően a több nyugati városban nyílt szexparádévá váló Pride-felvonulásokra utalt, érvelése viszont meglepő. E szerint, ha a radikális melegaktivisták kicsit visszafogják magukat, a pápa a maga részéről kész minden meleget befogadni a katolikus egyházba, mert nincs „ideológiai” (a katolikus vallási dogmákkal alátámasztható) alapja a megítélésüknek. „Az egyház szent, mi, keresztények vagyunk bűnösök” – mondta a pápa, aki szerint ezt kétezer évig nem ismerte fel az egyház, ezért kell most bocsánatot kérni a melegektől. És nem csak tőlük, hanem sok más csoporttól is: „Hiszem, hogy nem csupán a melegektől kell bocsánatot kérnünk, akiket megbántottunk, de a szegényektől is, a kizsákmányolt nőktől, a munkára kényszerített gyerekektől, és bocsánatot kell kérnünk azért is, mert annyi fegyvert megáldottunk” – mondta még az újságíróknak.
A repülőgépen tartott sajtótájékoztatón a pápát megkérdezték, mit gondol a britek kilépéséről az Európai Unióból. Ferenc elmondta, hogy aggódik a kontinens jövője miatt. „Már most háború zajlik Európában. Érezhető a megosztottság ... gondoljanak csak Skóciára vagy Katalóniára” – mondta a pápa, aki szerint elképzelhető a kontinens „balkanizálódása” is.