1937, az alkotmány XX. kiegészítésének elfogadása óta az újonnan megválasztott vagy újraválasztott elnököt a választásokat követő év januárjának 20. napján iktatják be (ez általában a Legfelsőbb Bíróság elnökének feladata). Az idei sorrendben az 58. ilyen esemény volt, Trump pedig a 45. amerikai elnökként lépett hivatalába.
„Én, Donald John Trump ünnepélyesen esküszöm, hogy az Egyesült Államok elnökének tisztét híven gyakorolom, és legjobb képességeim szerint fenntartom, óvom és megvédem az Egyesült Államok alkotmányát. Isten engem úgy segéljen!” – ismételte az új elnök John Roberts, a Legfelsőbb Bíróság elnöke után. Trump kezét arra a két Bibliára helyezte, amelyet felesége, Melania tartott: az egyik a nagyanyjától kilencévesen kapott Szentírás, a másik pedig Abraham Lincoln elnök Bibliája, amit 1861-es beiktatásakor használt.
Ez volt az a pillanat, amire Trump másfél éve készül, azóta, hogy 2015 nyarán a New York-i Trump Tower halljában bejelentette indulását. Abban a pillanatban, hogy kimondta az eskü utolsó szavát, az alkotmány szerint megtörtént a hatalom átadása. És ezt nem csak jelképesen kell érteni. Egészen addig az elnök kijelölt munkatársa a nukleáris kódokat tartalmazó bőrönddel Barack Obama mögött állt néhány méterrel, ettől kezdve azonban Donald Trumpot követi. (Obama kihasználta hivatali idejének utolsó perceit is, például január 20-án délelőtt 221 millió dollár átutalásáról intézkedett a Palesztin Hatóság számára.)
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »