Marcus Caelius centurio aggódva figyelte, ahogy századát elnyeli a ködös, nyirkos teutoburgi fenyőerdő. Szeptember közepére járt, az esőzések egyre sűrűbben érkeztek, így Germániát maguk mögött hagyva, kitartó menetben vonultak a csúszós, ismeretlen utakon téli szálláshelyükre, a Rajna vonalához.
A 18. légió rangidős századosa – akinek nevét egy sírfelirat őrizte meg – több mint három évtizede szolgálta már Augustus legfőbb álmát: Európa szívének a meghódítását. A császár nagybátyja, a Galliát elfoglaló Caesar találkozott Kr. e. 55-ben először azokkal a vad és harcias germán törzsekkel, akik uralták az északi régiók barbár világát, leigázásuk pedig alapjaiban változtatta volna meg mind az impérium, mind a Nyugat történelmét. A Dániel próféciájában szereplő „negyedik birodalom“ első uralkodója világosan látta ugyanis, hogy Róma jövője nem a bizonytalan keleti kalandokban, hanem a kontinens belsejében található. Ott talál majd nyugalomra az a két évszázada telhetetlen birodalmi szellem, ami királyok és népek sorát taposta el, hogy megvalósítsa Jupiter ígéretét – amit szintén Vergilius jegyzett fel az Aeneasban – egy „határok nélküli birodalomról“.
Germánia szelleme és Pannónia lázadásaAugustus ezért hatalmának megszilárdítása után nagy erőkkel kezdte meg Germánia meghódítását, amit szisztematikus, precíz hadjáratok során tervezett kivitelezni. Először az Alpokban és a Duna vonalán erősítette meg hatalmát, majd a Rajna folyón átlépve az első Germanicus győzelmi címmel felruházott tábornok, Drusus hajtotta végre a császár nagy invázióját a „barbárok“ földje ellen. A kortárs történetírók szerint Róma soha nem vonultatott fel még ekkora haderőt: tizenhárom légió, összesen százezer legionárius menetelt be a mai Németország szívébe, győzelmek sorozatával eltiporva a germán törzsek különböző szövetségeit. Három évnyi masszív hódítás és tíz teljes győzelmet hozó csatát követően, Kr. e. 9-ben Drusus csapatai már az Elba vonalánál álltak, ahol úgy tűnt, váratlanul könnyen hull majd az ölükbe Európa közepe, a birodalom új és hatalmas provinciája.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »