„Tudd, hogy az Indiáktól jobbra van egy Californiának nevezett sziget, nagyon közel a Földi Paradicsom partjaihoz; fekete nők lakják, férfiak nincsenek közöttük, úgy élnek, akár az Amazonok” – így írta meg több mint 500 éve, a kor bestseller szerzője, Garci Rodríguez de Montalvo nagyívű utópiáját az amerikai kontinens titokzatos túloldaláról, ahol szerinte az arany az egyetlen létező fém, a földön drágagyöngyök hevernek, lakói pedig olyan harcos fekete amazonok, akik a muszlimok oldalán a keresztények ellen harcolnak. A spanyol szerző annyira népszerű volt, hogy Cervantes még Don Quijote könyvtárában is kitüntetett helyen sorolja fel a könyveit, amelyek közül a fantasztikus álomvilágban játszódó spanyol lovagregény, a Las sergas de Esplandián kalandjai a következő évtizedekben szinte minden Újvilágba utazó kalandor kötelező olvasmánya lett.
A szerencséjüket kereső hajósok hosszú hónapokon át hánykolódtak az Atlanti-óceánon és közben Rodríguez soraiban elmerülve képzelték maguk elé a „földi Paradicsom határát”. Köztük volt az Azték Birodalmat leigázó híres konkvisztádor, Cortez is, akit az Esplandián kalandjai inspiráltak a nagy utazásra, és később több expedíciót is küldött Kalifornia megtalálására. A kortársak sorát megihlető könyv rejtélye, hogy bár az 1504-ben elhunyt író sosem hagyta el Európát, mégis pontosan előrejelezte, olvasói merre találják majd meg azt a szigetet, ahol az örök boldogság és gazdagság vár rájuk. Na meg persze Kalifornia leszbikus uralkodója, a muszlim hitű Calafia királynő (akinek neve a „kalifa” szóból származik) országában csak nők és szuperintelligens, halálos erejű griffek élnek. A királynő amazon harcosokból és griffekből messze földön rettegett hadsereget állít fel, és történet szerint átutazik az óceánon, hogy Allah nevében elpusztítsa a kereszténységet. Bár a lovagregény végén a királynő jó útra tér és keresztény lesz, a köztudatban mégis az eredeti pajzsos amazon maradt meg, akinek fiktív személyét mint „Kalifornia szellemét” ábrázolták a következő évszázadokban.
A képzeletbeli királynő hívó szavára – a sok felfedező és kalandor közül – végül Juan Rodríguez Cabrillo emberei érkeztek meg először. Ők viszont a nők uralta gazdag birodalom helyett csak békésen vadászó és gyűjtögető bennszülötteket találtak a sziklás és kopár partvidéken. A mély csalódás ellenére a névadás egyértelmű volt, hiszen Kalifornia pont ott feküdt, ahol Rodríguez leírta. Később portugál és brit felfedezők (köztük a híres Sir Francis Drake is) nekiláttak a regényből elhíresült terület feltérképezésének. Olyan mély tisztelettel kezelték a leszbikus amazonkirályság híres történetét, hogy az európai térképeken még akkor is szigetként ábrázolták Kaliforniát, amikor már tudták, hogy valójában az csupán egy keskeny félsziget a Csendes-óceán partvidéke mentén.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »