Budapesten született 1924-ben, és szülei révén egyszerre hordozta magában a főváros keresztény és zsidó tradícióit. Amikor Magyarország belépett a háborúba a németek oldalán, dezertált a seregből, majd 1946-ban Londonba emigrált, ahol a Cambridge-i Egyetemen folytatta tanulmányait. Innen az Egyesült Államokba költözött, ahol a Pennsylvaniai Egyetem professzora lett, közel 50 éven át tanított itt.
John Lukacs soha nem szakadt el Magyarországtól, de a rendszerváltásig várnia kellett arra, hogy művei magyarul is megjelenhessenek. Azóta legtöbb könyve eljutott hozzánk is, amelyek átölelik az egész huszadik századot, a megszülető világvárost bemutató Budapest, 1900 városkrónikától kezdve A XX. század és az újkor vége című kötetéig. A sok nagyszerű könyv közül is kiemelkedők a második világháború kulcsmozzanatait feldolgozó művek: az Öt nap Londonban, amely drámai precizitással mutatja be, milyen közel voltak 1940 májusában a nácik ahhoz, hogy megnyerjék a második világháborút.
Ebben a könyvben, és több más művében is Lukacs kiemeli Winston Churchill morális és politikusi nagyságát, amikor jószerivel egyedül kellett szembeszállnia az Európát elnyelni készülő gonosszal. Hasonlóan emlékezetes a Hitler és Sztálin konfliktusát bemutató párhuzamos könyve, ami a Szovjetunió elleni Barbarossa-hadművelet megindításához vezető események krónikája.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »