Két évtizeden keresztül a kiképzés alapvetően az iraki, afganisztáni és más hasonló konfliktusövezetben zajló háborúkra összpontosított, jóllehet a terrorizmus, illetve nemzetközi agresszió (legutóbb az ukrajnai invázió) lehetséges helyszínei egyre inkább túlmutatnak a Közel-Keleten. A fókusz ezzel át-, illetve visszakerült Washington „klasszikus” ellenfeleire, Oroszországra és Kínára. Az amerikai hadseregben éppen ezzel összefüggésben fogtak hozzá a tisztképzés teljes átalakításához.
A vonatkozó információk exkluzivitása miatt elsősorban, s csaknem kizárólagosan a georgiai Fort Benningben zajló Maneuver Captain tisztképzésen keresztül nyerhetünk bepillantást a napjainkban zajló mélyreható reformokba. Mint John Dolan alezredes, a kurzus taktikai vezetője egy beszámolóban elmondta, itt – az aktuális hadászati kihívásokra reagálva – már teljesen átszabták az oktatást.
Tekintve, hogy az Egyesült Államok két teljes évtizedet töltött a Közel-Keleten dúló fegyveres konfliktusokban, a kiképzésen a katonák túlnyomórészt a felkelő csoportok elleni harcokra specializálódtak. Ezek a fajta harcászati forgatókönyvek egészen mostanáig a tanterv szerves részét képezték, s jellemzően az iraki háborúban szerzett tapasztalatokra épültek.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »