A mikor a dezinformáció 2016-ban, „a populista lázadás” hatására a hétköznapi szótárunk részévé vált (a Google-keresésekben a kifejezés a korábbinál négyszer nagyobb számban jelent meg a brexit időszakától Donald Trump megválasztásáig, azután 2022-ig a harmincszorosára ugrott), hamarosan megjelentek a szakértői is: „vállalkozó szellemű” startupok, nonprofitok, amelyek eldöntik, hogy mely hírforrások megbízhatóak és melyek nem.
A Global Disinformation Indexet például 2018-ban hozta létre az Egyesült Királyságban Clare Melford és Daniel Rogers. Az előbbi a Világgazdasági Fórum honlapján fellelhető bemutatása szerint személyesen vezényelte le „az eredetileg Soros György Nyílt Társadalom Alapítványának részeként működő Európai Külkapcsolatok Tanácsának független szervezetté alakulását”.
Az utóbbi önéletrajza szűkszavúan annyit közöl, hogy „az amerikai hírszerző közösségben dolgozott”, mielőtt megalapította volna a Terbium Labs nevű (azóta a Deloitte tulajdonába került) céget, amely mesterséges intelligencia segítségével kutatja az internetet érzékeny adatok illegális felhasználása után. A GDI pénzt kap többek között a Nyílt Társadalom Alapítványtól, az Egyesült Királyság Külügyminisztériumától, az Európai Uniótól, a német Külügyminisztériumtól; korábban az Egyesült Államok Külügyminisztériumához tartozó Disinfo Cloud nevű platformot is feltüntette a honlapján, de az nemrégiben megszűnt.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »