Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is adunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek: a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Félmondatai, freudi elszólásai 200 éve, de lehet, még régebben, Nagy Péter cár óta meghatározzák az oroszok viszonyát Európához. A regényből is kiderül, hogy az oroszok mindaddig európainak tartják magukat, míg meg nem támadják őket nyugatról. Akkor ugyanis pillanatok alatt oroszokká válnak. Belső feszültségeik azonnal elsimulnak és egységben állnak az ellenséggel szemben. Sajnos, eleddig semmilyen filmes adaptáció nem tudta ezt a ma is életbevágó kérdést bevinni az elkészült alkotás gondolatvilágába, ugyanis a regény annyira gazdag, hogy a filmrendezőknek bőven adtak más inspirációt a történetben szereplő egyéb struktúrák. Legyen az személyiségfejlődés, társadalmi keresztmetszet, az oroszok viselkedése, elmaradottság, cári abszolutizmus s a többi, s a többi. De a fő mondanivaló a szabadságharc a támadó Nyugattal szemben.
Érdekes például, hogy a regény első jelenete, a százhúsz oldalas estély párbeszédei korhű módon franciául íródtak. Mi ez, hogyha nem az író (és rajta keresztül az egész nép) ragaszkodása és felzárkózása az európai kultúrához? Számukra mindig hidegzuhany, hogy mennyire nem érti és ezért lenézi őket a Nyugat. Ez a gondolati folyam, egy őserő, egy búvópatak a regényben.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »