A héten az EL-AL különjáratával Abu-Dzabiba érkezett az első közös hivatalos izraeli–amerikai delegáció. Ezt a történelmi lépést azonban hosszú folyamat előzte meg, amelynek Ön is részese volt. Mi történt eddig a színfalak mögött?
– 2013 környékén felmerült az, hogy hol legyen a központi irodája a megújuló energiával foglalkozó nemzetközi szervezetnek. Két jelentkező volt, Berlin és az Emírségek, közöttük szavazással kellett dönteni. Az Emírségekből titokban megkeresték az izraeli külügyminisztériumot, amelynek akkor én voltam a főigazgatója, hogy támogatnánk-e a jelöltségüket. Beleegyeztünk, de azt kértük, hogy mivel nincs nagykövetségünk Abu-Dzabiban, ezért nyithassunk egy izraeli képviseletet ott. Ezt az irodát én nyitottam meg 2015-ben. Bár ennek nem volt diplomáciai státusa, mégis nagy előrelépést jelentett a kapcsolatok enyhítése felé.
A kis kereskedelmi irodához képest mégis egészen más szint a mostani bejelentés a diplomáciai kapcsolatok teljes körű felvételéről. A Trump-féle béketerv hozta meg az áttörést?
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »