A vasárnapi istentiszteletre a szokott időben érkeznek a hívek. A lelkész a bejáratnál üdvözli őket, majd mindenki elfoglalja a helyét a tágas csarnokban. A rövid bevezető után a zenekar népszerű keresztény dicséreteket játszik, utána pedig a pulpitushoz lép az első igehirdető. Üzenetének végén megkérdezi a hallgatóságot, hogy ki akarja elfogadni Jézust? Az esemény mégsem egy a szokásos vasárnapi istentiszteletek közül: egyetlen résztvevő sincs ugyanis a csarnokban valóságosan jelen, sőt maga a csarnok sem létezik.
Nincs, de mégis van: a VR Church minden hétvégén megtartja összejövetelét a metaverzumban. A vendégek, a zenészek és a lelkészek egyaránt digitális énjükkel vannak jelen, miután beléptek VR headsetjüket viselve a gyülekezet virtuális csarnokába. A részvételnek nincs földrajzi, sem létszámbeli korlátja, így – legalábbis a metaegyházakat népszerűsítők szerint – megvalósul a mennyei jelenet, ahol számtalan különféle népből és nemzetségből való szentek magasztalják együtt Istent.
A Virtual Reality Church online közösségét D. J. Soto vezető lelkész 2016-ban hozta létre, azzal a céllal, hogy a virtuális valóságban hirdesse az evangéliumot. Az alapító – aki civilben egy VR-fejlesztésekkel foglalkozó cég tulajdonosa – azt állítja, hogy kezdeményezése a világ első olyan gyülekezete, amely kizárólag virtuális valóságban létezik. „Olyan online teret hoztunk létre, amelynek célja, hogy radikálisan befogadó legyen, összhangban azzal, ahogy az egyház a története során folyamatosan felhasználta az új médiaformákat” – írja bemutatkozásában D. J. Soto. Az új „apostoli misszió” célja, hogy virtuális gyülekezetek sokaságát hozza létre Amerika-szerte, a legkülönbözőbb stílusokban és érdeklődési körök szerint szerveződve.
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »