A Hezbollah szociális kirakatpolitikája sokakat a maga oldalára állított, de nyomában pusztulás jár évtizedek óta.(Fotó: AP / Mohammed Zaatari)
A Libanonban immáron többségben lévő muszlimok között nagyjából fele-fele arányban oszlik meg a szunniták és síiták aránya. Az utóbbi csoportból nőtt ki az a rákos daganat, ami máig determinálja az ország sorsát: a Hezbollah. Libanonban az elmúlt évtizedekben az a sajnálatos helyzet alakult ki, hogy nem a kormányzat, hanem egy terrorszervezet a legdominánsabb erő.
A Hezbollah (szó szerint: „Allah pártja”) terrorista milícia 1982-ben alakult meg, Izrael libanoni bevonulására válaszképp. A síita klérus iráni segítséggel hívta életre, akárcsak egy politikai Gólemet a Libanoni- és az Antilibanoni-hegységek között elterülő igen termékeny Bekaa-völgyben. Nem csak síita körökben váltak népszerűvé; befolyási körük nőttön-nőtt Libanonban.
A Hezbollah legfőbb szellemi forrása az iráni forradalom volt. A szervezet alapítói pont akkor tanultak a síiták egyik legszentebb városában, az iraki Nadzsafban, amikor Ruhollah Khomeini későbbi iráni ajatollah is ott tevékenykedett száműzetésben. Az iráni köztársaság és a libanoni terrorszervezet tehát a síita forradalmi ideológia és mártíreszme ikergyermekeként született.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »