Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
A pornográfia kultúránk mélyrétegeibe férkőzött, mégis gyakran tabuként kezeljük. Pedig a jelenség mellett nem mehetünk el szó nélkül. Már a serdülőkor küszöbén utoléri a fiatalokat: az első „élmény” átlagéletkora alig 13 év, sőt sajnos a gyermekek egyre korábban találkoznak a pusztító képsorokkal. A felnőttek körében is döbbenetesek a számok – a klikkvadász oldalak népszerűsége vetekszik a legnagyobb streaming szolgáltatókéval. Nem véletlen, hogy egy hazai elemzés szerint másfélszer annyi magyar néz egy héten pornót, mint ahányan a Netflixet használják. Bár sokan ártalmatlan magánügyként tekintenek rá, rendszeres fogyasztása olyan láncreakciókat indíthat el az egyén pszichéjében és a társadalom szövetében, melyek enyhén szólva is ijesztőek.
A kutatások szerint a pornófogyasztás hátborzongató mértékben elterjedt és terjed világszerte. A nemek közti különbség is egyre csökken, de a férfiak egyelőre nagyobb arányban nézik, mint a nők. A fejlett országokban a férfiak 50 százaléka, a nők 30 százaléka látogat ilyen oldalakat legalább heti (!) rendszerességgel. Magyarország sem kivétel: a férfi internetezők kb. fele, a nőknek negyede használja. És ezek a számok is csak a legalább heti rendszerességű fogyasztókat fedik! Egy átlagos napon mintegy 620 ezer magyar kattint felnőtt tartalomra, havonta pedig összesen kb. 2,5 millió honfitársunk nézi – ez a teljes népesség több mint negyedét jelenti.
Korosztályos bontásban a fiatal felnőttek vezetnek: a 30-as éveikben járó férfiak körében a legmagasabb a havi fogyasztók aránya (60%), de a 18–29 éves férfiak is közel ilyen aktívak, és még az 50 év felettieknél is minden negyedik férfi nézi legalább havonta. A nők esetében a generációs különbség szembetűnő: az amerikai 18–30 éves nők többsége látott már pornót, míg a nagymama korosztály nagy része soha.