„Nyugodj békében, barátom!” – Orbán Viktortól Benjamin Netanjahun át Vlagyimir Putyinig számos nemzetközi vezető ezekkel a szavakkal búcsúzott Silvio Berlusconitól, akit 86 éves korában ért a halál szeretett városában, Milánóban. A magyar miniszterelnök megemlékező posztjában nagy harcosnak nevezte az olasz politikust, Izrael kormányfője pedig úgy fogalmazott: „Silvio Izrael nagyszerű barátja volt és mindig kiállt mellettünk.” Az orosz elnök még nála is érzelmesebb sorokban emlékezett meg Berlusconiról, ami nem csoda: sokak szerint az olasz vezető volt Putyin kevés igazi barátja közül az egyik, húszéves kapcsolat fűzte egymáshoz a két politikust. Az orosz elnök szerint Berlusconi igazi hazafi és „világléptékű” politikus volt, az orosz nép igaz barátja, őszinte és nyitott ember. „Számomra Silvio egy drága ember, igaz barát volt” – fogalmazott az olasz elnöknek küldött részvéttáviratában Putyin.
Természetesen a nyugati országok kormányai is megnyilvánultak Berlusconi halála kapcsán, de – ahogy az várható volt – kevésbé meleg szavakkal, sokkal inkább tárgyilagosan fogalmaztak az olasz politikusról. Nem csoda, hiszen Berlusconi egészen a közelmúltig markánsan megfogalmazta az ellenvéleményét a mai divatos politikai narratívákkal szemben, de erről még később szót ejtünk.
Silvio Berlusconi halála némileg meglephette az olasz politikát felszínesebben figyelőket, mert bár tudható volt, hogy a politikus három évvel ezelőtti koronavírus-fertőzése óta gyakran betegeskedik és többször is kórházba került, még május végén(!) is leszögezte: esze ágában sincs abbahagyni a munkát. Miután negyvenöt napot kórházban töltött tüdőfertőzéssel és leukémiával, a Corriere della Serának nyilatkozva úgy fogalmazott: továbbra is vezetni kívánja az általa 30 éve alapított Forza Italia nevű pártot, sőt meg is akarja újítani azt. „Sok teendőm van, és teszem a dolgom, mint mindig” – fogalmazott optimistán. Június 9-én azonban újra kórházba kellett szállítani, három napra rá pedig bejelentették a halálhírét.