Egyikünk előtt sem ismeretlenek a külföldi befolyásolással kapcsolatos aggodalmak, melyek rendre felmerülnek, ha választásokról van szó, vagy olyan témákról, melyek érintenek bizonyos nagyhatalmi érdekeket. Mégis, tekintve Izrael és az Egyesült Államok hosszú történelemre visszatekintő barátságát, sokakat hideg zuhanyként ért, hogy egy baráti demokratikus állam iszlamista terrorszervezetek legyőzéséért zajló önvédelmi küzdelmének finisében az izraeli vezetést heves kritikával illette, és annak elmozdítására szólított fel.
A Hamász által elkövetett október 7-ei bestiális mészárlás után Amerika és Biden elnök a lehető leghatározottabb támogatásáról biztosította Izraelt. Addig, amíg áldozat szerepben volt, nem jelentkezett gond ezen a területen. Amint azonban elindult a hadművelet Gázában az iszlamista terrorszervezet teljes felszámolására, a támogatás apadásnak indult, a vezetők elkezdték kritika nélkül elfogadni a Hamász által közölt áldozati számokat, humanitárius katasztrófáról szóló jelentéseket, nem nagyon nézve mögé a látszatnak. A terroristák által vetített Izrael-kép erősen befolyásolta a nemzetközi közösség, de még az amerikai vezetés hozzáállását is a helyzethez.
Most, hogy a zsidó állam gyakorlatilag Gáza nagy részét bevette, és a végső rafahi bevonulásra készül, mellyel pontot tehet a háború és a halálos iszlamista terrorfenyegetés végére, úgy tűnik, valóságos pánik lett úrrá azokon az országokon is, akik eddig támogatták Izraelt.