hetilap

Hetek hetilap vásárlás
Ez áll a német kormányválság hátterében
Leáldozott a „jelzőlámpa-koalíció” csillaga
Ez áll a német kormányválság hátterében

Fotó: AP / Markus Schreiber

2024. 11. 14.
Újabb német koalíciós kormány vallott kudarcot, de a jelenlegi helyzetben minden arra mutat, hogy egyetlen párt fog bűnhődni a sikertelen kormányzásért. Ráadásul pont az, amely igyekezett a lejtőn aktívan behúzni a kéziféket, hogy a kudarcos gazdaságpolitika ne taszítsa végleg a szakadékba Németországot.

Végleg leáldozott a német „jelzőlámpa-koalíció” csillaga. Az amerikai elnökválasztást követően, bár nem annak köszönhetően, Olaf Scholz kancellár menesztette kormánya gazdasági miniszterét, azzal az indokkal, hogy „túl gyakran akadályozott törvényeket, rossz indokok miatt”. Ezzel végleg működésképtelenné vált a német kormány, és Scholz bizalmatlansági szavazást kért magával szemben. A helyzet azonban meglehetősen bonyolult, és azzal, hogy ez a kormány lelép, korántsem oldódik meg.

A konfliktus kiindulópontja az az elhatározás a német főáramú politikában, hogy akármennyit nyer is az AfD (Alternative für Deutschland), senki sem hajlandó együttműködni vele, és ezért kvázi mindenki hajlandó bármire. 2021-ben a szociáldemokrata SPD került ki győztesen a választáson, és szinte várható volt, hogy az ugyancsak baloldali Zöldekkel akar majd kormányozni, mintsem a konzervatívnak mondott kereszténydemokratákkal (CDU). A két párt azonban együtt sem tudta hozni a kormányzáshoz szükséges 50 százalékot, így kénytelenek voltak egy harmadik koalíciós partner után nézni. Mivel a liberális, de meglehetősen kapitalista FDP ugyancsak sikeresen szerepelt ezen a választáson, így felkérték, hogy szálljon be a koalícióba. Ennek azonban voltak feltételei az FDP részéről.

A baloldali pártok általában adót emelnek, hogy legyen pénz a programjukban szereplő szociális kiadásokra, és a Zöldek által preferált környezetvédelmi intézkedésekre, valamint arra, hogy a fosszilis energiahordozókról átálljanak a megújuló energiaforrásokra. Az FDP viszont kapitalista szemlélete miatt alapvetően ellenzi az adóemelést, ugyanis az a meglátása, hogy a gazdaságból akkor folyik be magasabb adó, ha a vállalkozásoknak marad pénzük fejleszteni, új munkahelyeket teremteni, és így tovább. Ezt azonban megakasztja az állam beavatkozása, így azt el kell kerülni, és a pénzt a vállalkozásoknál kell hagyni.

Hetek Univerzum
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!