A II. világháború utáni globális gazdasági rend egyik alapköve volt a vámok fokozatos csökkentése és a szabadkereskedelem előmozdítása, amit olyan nemzetközi szervezetek támogattak, mint a Világkereskedelmi Szervezet. Trump mostani lépése jelentős szakítást jelent ezzel a több évtizedes iránnyal.
Az amerikai elnök már korábbi elnöksége során is központi elemként kezelte a kereskedelmi deficit csökkentését és az amerikai ipar védelmét. Szerinte az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 2024-ben rekord mértékű, 1200 milliárd dollár volt, amit ő rendszerszintű problémának tekint. Trump szerint a világ országai „évtizedeken keresztül kizsákmányolták Amerikát”, és az eddigi kereskedelmi gyakorlat az USA „kihasználására” épült. Az Európai Unióval kapcsolatban konkrétan kijelentette: „Nagyon igazságtalan volt velünk szemben. 350 milliárd dolláros hiányunk van. Nem veszik az autóinkat, nagyon keveset vásárolnak tőlünk, és ezt ki kell egyenlítenünk.”
A vámintézkedéseket Trump egy drámai hangvételű eseményen jelentette be a Fehér Ház kertjében. „Ez a nap a felszabadulás napja, amire örökké úgy fogunk emlékezni, mint a napra, amikor Amerika sorsát visszavettük a kezünkbe” – szögezte le. Az intézkedéseket az elnök az International Emergency Economic Powers Act alapján kihirdetett nemzetgazdasági szükségállapot keretében hozta meg, ami lehetővé teszi számára, hogy a kongresszus jóváhagyása nélkül vezessen be kereskedelmi és pénzügyi intézkedéseket a külgazdasági fenyegetések visszaszorítására.