Igazi káosz alakult ki az egyébként szürke, eseménytelen német politikában január utolsó hetében. Minden azzal kezdődött, hogy a Kereszténydemokrata Unió, Angela Merkel korábbi pártja január 29-én benyújtott egy törvényjavaslatot a Bundestag elé a migráció korlátozásával kapcsolatosan. A lépés nyilvánvalóan a választási kampányhoz kötődik, ugyanis a német választók számára az egyik legforróbb téma az illegális bevándorlás, főleg az utóbbi időben már gyerekkel szemben is elkövetett késes merényletek tükrében.
Azt biztosan tudhatták a kereszténydemokrata honatyák, hogy a törvényjavaslatot megszavaztatni nem lesz könnyű menet, ugyanis az általuk egyelőre preferált jövőbeni koalíciós partnerjelöltek közül, akik most úgymond ideiglenesen a kisebbségi (és egyébként megbukott) kormányt képviselik, sem a Zöldek, sem pedig az újonnan a közvélemény-kutatásokban kicsit erőre kapott SPD nem támogatta a korlátozást. Az első szavazáskor viszont, mindenki hatalmas felháborodására, a törvényjavaslatot három szavazatnyi előnnyel, 348 szavazattal 345 ellenében megszavazták, de úgy, hogy mind a CDU, mind a kormányból az ellenzékbe átült liberális FPD, mind pedig az AfD túlnyomó részben mellette tette le a voksát.
Ebből aztán hatalmas felfordulás lett, és aki egyébként azzal kínozza magát, hogy a német parlamenti közvetítéseket nézi, most igazi, egyrészt szórakoztató, másrészt borzasztóan aggasztó jeleneteket láthatott. A kisebbségi kormány pártjaihoz tartozó képviselők fujjogtak, kiabáltak, fenyegetőztek és így tovább, valamint a kívülállók számára szinte nevetséges megjegyzéseket engedtek meg maguknak. Az SPD frakcióját vezető Rudolf Mützenich például már ekkor kijelentette, hogy „az Unió elhagyta a politikai közepet”.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »