„Azé a hatalom, aki a szoftverrel rendelkezik” - a Vatikánban egyeztettek a mesterséges intelligencia szakértői
„Azé a hatalom, aki a szoftverrel rendelkezik” - a Vatikánban egyeztettek a mesterséges intelligencia szakértői

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 06. 28.
A mesterséges intelligenciával foglalkozó szakértők csütörtökön a Vatikánban tartottak találkozót, hogy megvitassák az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő technológia terjedésének következményeket.

„Az elmúlt 70 évben az történt, hogy a társadalmat a szoftverek (kezdték el) irányítani” - mondta a vatikáni rendezvényen tartott beszédében P. Paolo Benanti ferences teológus, aki Ferenc pápának ad tanácsokat a mesterséges intelligencia kérdéseiben, a teológus egyben az ENSZ mesterséges intelligenciával foglalkozó tanácsadó testületének is tagja – derül ki a Christian Today beszámolójából.

Az „Algoritmus az ember szolgálatában: Kommunikáció a mesterséges intelligencia idején” címmel rendezett konferencián résztvevő szakértők többek között arról beszéltek, hogy a pénzügyi érdekek milyen hatalommal bírnak majd a mesterséges intelligencia jövőjének alakításában. Benanti szerint „azé a hatalom, aki a szoftverrel rendelkezik” és

„a nagy techgyártók mesterséges intelligenciával töltik tele a számítógépeinket, ami olyan kihívás, amelyre még nem vagyunk felkészülve”.

Nunzia Ciardi, az olasz Nemzeti Kiberbiztonsági Ügynökség főigazgató-helyettese szintén figyelmeztetett a vezető AI-fejlesztők befolyására. „Hatalmas gazdasági beruházások történnek a mesterséges intelligenciába, melyeket csak a(z igazán) nagy szuperhatalmak engedhetnek meg maguknak, és amelyek révén jelentős geopolitikai dominanciát szereznek illetve hozzáférést majd ahhoz a nagy mennyiségű adathoz, amit a mesterséges intelligenciának kell fel dolgoznia a kimenetek előállításához” - mondta Ciardi.

Mint a Christian Today írja, a Vatikán és Ferenc pápa hivatalos és nemhivatalos csatornákon keresztül is kiépített egy hálózatot a Szilícium-völgyben, illetve az MI-technológia és a kommunikáció területén tevékenykedő jelentős szereplőkkel, hogy a mesterséges intelligencia etikus használatát előmozdítása.

Ferenc pápa júniusban a pápák közül elsőként részt vett a G7-ek találkozóján, ahol a mesterséges intelligencia etikai következményeiről beszélt. Itt az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Olaszország, Franciaország, Kanada, Németország és Japán vezetőihez szólva azt mondta, hogy bár az MI „valódi kognitív-ipari forradalmat” jelent, a végső szó jogát „mindig az emberi személy számára kell fenntartani”.

Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket.  EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.

hetek hírlevél/viber

Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait.  CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.  

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!