Börtöntáborba küldik Észak-Koreában a kereszténységgel érintkező szökevényeket
Börtöntáborba küldik Észak-Koreában a kereszténységgel érintkező szökevényeket

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2024. 11. 28.
Börtöntáborokba küldtek tavaly több olyan szökevény észak-koreait, akit Kínából toloncoltak vissza hazájukba, és akikről azt feltételezték, hogy kapcsolatba kerültek a keresztény vallással – derült ki egy nemzetközi katolikus szervezet csütörtökön közzétett jelentéséből.

Az Aid to the Church in Need (ACN) nevű katolikus jószolgálati világszervezet közölte: tavaly több mint 200 észak-koreait toloncoltak vissza Kínából.

Azokat, akikről azt állapították meg, hogy keresztény vallásúakkal voltak kapcsolatban, börtöntáborokba küldték. Azokat, akikről kiderült, hogy olvasták a Bibliát vagy megismerkedtek a keresztény tanításokkal, ugyancsak kényszermunkára ítélték.

„Üldözöttek és elfeledettek? Jelentés a hitük miatt elnyomott keresztényekről 2022-24” című kiadványt ebben a hónapban tették közzé, az ACN kezdeményezésére, hogy felhívják a figyelmet a keresztényüldözésekre világszerte. A 2024-es kiadás 18 ország helyzetével foglalkozik, köztük Észak-Koreával.

Észak-Korea kommunista ország, amelyet 1948 óta a Kim-dinasztia irányít, és bár „a keresztények valódi számát vagy hitük mértékét Észak-Koreában rendkívül nehéz felmérni” - írja az ACN -,

„becslések szerint a lakosság mintegy 0,38 százalékát teszik ki, ami alig több mint 98 000 embernek felel meg”.

A hívők kis száma ellenére azonban a kereszténységet fenyegetésnek tekintik az államra nézve, ezért a keresztények földalatti létbe kényszerülnek. 

A Koreai Műsorszolgáltatási Rendszer (KBS) szerint a teljes lakosságot arra kényszerítik, hogy kövesse a Juche-t, „a marxista önállóság ideológiáját, amelyet az ország alapítója, Kim Il-Sung hozott létre”. 

Az országból való meneküléshez az észak-koreaiak gyakran használják a Kínával közös, 880 mérföld hosszú határt. Ha sikerül átjutniuk a szigorúan ellenőrzött határon, a szökevényeknek észrevétlenül kell eljutniuk egy harmadik határra, többnyire Thaiföldre, és menedéket kell kérniük a dél-koreai nagykövetségen.

Akiket azonban a kínai hatóságok elfognak, azokat visszatoloncolják Észak-Koreába. 

A jelentés szerint a 2023 októberében hazatelepített disszidenseket,

„akik kapcsolatba kerültek keresztényekkel, amíg az országon kívül voltak, mind kegyetlen politikai fogolytáborokba küldték”.

Ez életfogytiglani büntetést jelent a számukra feltételes szabadlábra helyezés nélkül.

Az észak-koreai állambiztonsági szervek a kínai rendőrség által biztosított aktákra alapozzák a hazatért disszidensek kihallgatását. „Ha az aktákban bármi vallással kapcsolatos dolog szerepel, a disszidenseket mindenképpen táborokba internálják” - jegyzi meg a jelentés.

A hívőket „ellenséges osztályként” tartják számon

Észak-Koreában az embereket az állam iránti lojalitásuk alapján osztályozzák, a hívőket automatikusan ellenséges osztálynak tekintik, és könyörtelen üldözésnek vetik alá.

„Bár az egész országban széles körben megsértik az emberi jogokat, és a vallási elnyomás az élet minden területét és minden vallási csoportot érint. Az amerikai külügyminisztérium szerint a keresztényeket és a Mugyo (sámán vallás) követőit üldözik a leginkább” - magyarázza a jelentés.

Illyong Ju, egy észak-koreai disszidens, aki ma már keresztény, az ACN-nek elmondta, a disszidensek között „vannak olyan emberek, akik hisznek Jézusban, és akik az evangéliumot terjesztik, bárhová is mennek. Ilyen Kim nővér, aki velem dolgozik, és aki nyolc embert evangelizált, miközben egy észak-koreai börtönben volt”.

„Hiszünk abban, hogy az Észak-Koreába erőszakkal visszaküldöttek Isten népének csodálatos tagjaivá válnak, akik fel fognak lázadni az észak-koreai rezsim elnyomása ellen”

- mondta.

(ACN/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!