Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
A három liberális bíró és a konzervatív John Roberts főbíró nem értett egyet a döntéssel. A testület leszögezte: a kormányzó rendelete
"kifejezetten a gyülekezeteket sújtja a különösen kemény bánásmóddal".
Andrew Cuomo, New York állam demokrata párti kormányzója október 6-án adott ki rendeletet, amelynek értelmében a koronavírus-járvány miatt az állam egész területén korlátozták az emberek létszámát a nyilvános rendezvényeken és az imaházakban.
A kormányzói rendeletet többen éles kritikával illették. A Fox televízió idézte a brit Economist amerikai tudósítójának kommentárját:
"nos, akkor a kormányzó szerint templomba, gyülekezetbe menni nem biztonságos, miközben rendben van újabb üveg borért bemenni a boltba, új kerékpárt vásárolni (...) ugyan, ki gondolta volna, hogy a közegészségügy ilyen tökéletesen alkalmazkodik a szekuláris kényelemhez?"
- írta Steven Mazie újságíró.
A brooklyni római katolikus egyházkerület és a szintén brooklyni Agudat Israel ortodox zsidó kongregáció pert indított a kormányzó rendelete ellen. A bírósági meghallgatáson a katolikus egyházkerület képviselője azzal érvelt, hogy a korlátozásokkal
"tisztességtelen módon kipécézték a templomokat"
, az Agudat Israel pedig azt állította, hogy híveik hátrányosan megkülönböztetettnek érzik magukat.
New York állam jogi képviselője úgy vélekedett, hogy az állam tavasszal a koronavírus-járvány egyik amerikai gócpontja volt, a kormányzó a járvány terjedésének visszaszorítása érdekében hozta rendeletét, és ez nem a templomok ellen irányult, hiszen több "világi" rendezvényt, köztük például koncerteket teljes egészében betiltottak.
A szövetségi legfelsőbb bíróság konzervatív bírái szerint a korlátozás sértette az amerikai alkotmány első kiegészítésében garantált vallásszabadságot.
John Roberts konzervatív főbíró - a The New York Times című lap szerint - elutasító döntése indoklásában azt írta, "nem szükséges, hogy pillanatnyilag ilyen komoly és nehéz kérdésben döntést hozzunk".
A templomokat érintő hasonló korlátozások vannak érvényben a szintén demokrata párti kormányzók irányította Kaliforniában (ahol például sztriptízbárokat lehet látogatni) és Nevadában is. A bírák azonban korábban visszautasították, hogy ezekben a tagállamokban feloldják ezeket a korlátozásokat.
Andrew Cuomo csütörtökön sajtókonferencián reagált az alkotmánybírósági döntésre. "Jelentéktelennek" minősítette, és kiemelte, hogy nem lesz "gyakorlati hatása". A kormányzó szerint az alkotmánybírósági határozat "lényegében csak közlemény" arról, hogy új összetételű az alkotmánybíróság. Hozzátette, hogy néhány korlátozást felold.
A demokrata párti politikus ezzel arra célzott, hogy az új, konzervatív alkotmánybírót, Amy Coney Barrettet október végén iktatták be a korábban elhunyt Ruth Bader Ginsburg liberális bírónő helyett.
Közleményt adott ki New York Állam Katolikus Konferenciája is, amely a tagállam katolikus püspökeit tömöríti. Az egyházi vezetők
"a vallásszabadság érdekében hozott fontos döntésként"
értékelték az alkotmánybíróság határozatát. Leszögezték ugyanakkor, hogy továbbra is együttműködnek az állam hatóságaival a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében.
(MTI/Hetek)