Izrael-barát bíró lesz a Nemzetközi Bíróság új elnöke
Julia Sebutinde egyben az első afrikai nő a bíróság tagjai közt
Izrael-barát bíró lesz a Nemzetközi Bíróság új elnöke

Julia Sebutinde (X/@anaraintuitive)

2025. 01. 15.
Hamarosan Julia Sebutinde bírónő veszi át a Nemzetközi Bíróság (ICJ) elnöki tisztségét, ami jelentős változást jelent a bíróság életében, és újabb mérföldkövet az ugandai jogász karrierjében, aki nemrégiben azzal került a címlapokra, hogy határozottan kiállt Izrael igaza mellett, amikor Dél-Afrika népirtással vádolta a zsidó államot.

MEGALKUVÁS NÉLKÜL! A világ rohamléptékben változik, a hírek cunamija könnyen betemethet. Egy valami azonban nem változik: az ügy, amelyet a Hetek az olvasóival közösen képvisel. A hit, a család és a nemzet szeretete. Az előfizetésével most ön is támogathatja ezt a fontos munkát: részletek a hetek.hu/elofizetes oldalon.

Sebutinde a jelenlegi elnök, Nawaf Salam leköszönését követően veszi át a vezetést, aki Libanon következő kormányát fogja vezetni, miután a parlament őt szavazta meg kormányfőnek.

Az ICJ vezetői posztján bekövetkező váltásra kulcsfontosságú időszakban kerül sor, mivel Izrael a tervek szerint júliusban fogja előterjeszteni a Dél-Afrika által felhozott vádakkal szembeni védekezését. A bíróság alapszabálya szerint az elnök - akit háromévente választanak meg a testület tagjai szavazással - felügyeli az intézmény adminisztratív ügyeit, elnököl a testületekben, és döntő szavazattal rendelkezik azokban a bírósági ügyekben, melyekben szavazategyenlőség áll fenn.

A bírónő közelmúltban hozott ítélete az Izrael és Hamász közt folyó háború ügyében különösen nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi jog világában. Elutasította ugyanis a Dél-Afrika által a gázai háború leállítását elrendelő ideiglenes végzés iránti kérelmet, arra hivatkozva, hogy a konfliktus mind jellegét, mind történelmi kontextusát tekintve alapvetően politikai, nem pedig jogi jellegű, és ezért nem tartozik a bíróság hatáskörébe. Az ügyben eljáró 17 bíró közül ő volt az egyedüli állandó bíró, aki töretlenül kiállt Izrael mellett és ellenezte, hogy bármiféle ideiglenes intézkedést rendeljenek el a zsidó államra vonatkozóan. Álláspontja hatalmas diplomáciai port kavart. Uganda ENSZ-nagykövete, Adonia Ayebare nyilvánosan el is határolódott a döntéstől, hangsúlyozva, hogy a Nemzetközi Bíróság döntése nem tükrözi Uganda hivatalos álláspontját.

A Dél-Afrika részéről érkező vádaskodás és Izrael-ellenesség kapcsán ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Ami az új elnök előéletét illeti, Julia Semusso néven 1954 februárjában született Uganda központi tartományában. Felemelkedése azzal kezdődött, hogy 1996-ban kinevezték az ugandai Legfelsőbb Bíróság bírójává, ahol három kulcsfontosságú korrupcióellenes vizsgálat vezetésével tűnt ki a hazai közéletben. A bírónő nemzetközi hírnevét a Sierra Leone-i háborús bűncselekményekkel foglalkozó különleges bíróságba való 2005-ös kinevezése alapozta meg, ahol meghatározó szerepet játszott Charles Taylor libériai elnök perének elbírálásában. Hét évvel később, 2012 februárjában történt kinevezése az ICJ-be újabb utat nyitott számára karrierje folytatásához, ahol ő lett az első afrikai nő a bíróság tagjai közt.

(JNS)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!