Donald Trump a közösségi oldalán közölte, hogy mexikói tárgyalópartnere beleegyezett abba, hogy azonnal 10 ezer katonát vezényeljen Mexikó északi határszakaszára, akik kifejezetten a kábítószer-csempészet és az illegális migráció elleni fellépésre kapnak parancsot. Az amerikai elnök azt is közölte, hogy a szombaton hivatalosan is bejelentett 25 százalékos vámtétel bevezetését egy hónapra felfüggeszti, ami idő alatt az amerikai és a mexikói kormány tagjai tárgyalásokat folytatnak majd a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok jövőjéről is.
Az amerikai tárgyalócsoportot Marco Rubio külügyminiszter, Scott Bessent pénzügyminiszter és Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vezeti - közölte az elnök, és hozzátette, hogy ő is bekapcsolódik az alkufolyamatba Claudia Sheinbaum mexikói elnökkel annak érdekében, hogy megpróbáljanak egyezséget kötni a két ország között.
Donald Trump "nagyon barátságos" hangvételűnek nevezte a mexikói államfővel folytatott eszmecserét. "Munkacsoportjaink már ma elkezdenek dolgozni két területen, a biztonság és a kereskedelem terén" - írta Claudia Sheinbaum az X-en.
"Van egy hónapunk arra, hogy dolgozzunk és meggyőzzük egymást, hogy ez a legjobb út előre" - fogalmazott a mexikói államfő.
A kanadai kormányfő szintén a közösségi oldalán jelentette be, hogy Kanada intézkedések széles körét vezeti be Egyesült Államokkal közös határának megerősítésére, ide értve egy 1,3 milliárd dolláros programot, amelynek keretében új helikoptereket, technológiai eszközöket szereznek be, és megerősítik a határőrséget is.
A határ kanadai oldalán csaknem 10 ezer fős személyzet dolgozik majd, és szorosabbá teszik az együttműködést az amerikai partnerszervezetekkel is - közölte Trudeau. Bejelentette, hogy ígéretet tett egy fentanillal foglalkozó külön megbízott kinevezésére és egy közös kanadai-amerikai gyorsreagálású egység létrehozására a szervezett bűnözés, a kábítószer-csempészet és a pénzmosás elleni fellépés érdekében.
A kanadai miniszterelnök azt is bejelentette, hogy aláírt egy hírszerzésről szóló rendeletet a szervezett bűnözésről és a jelenleg a legtöbb amerikai életét követelő kábítószerről, a fentanilról. Az intézkedésekhez 200 millió dollárt rendelnek.
A kanadai-amerikai határszakaszon biztosítják az állandó felügyeletet, valamint terrorszervezetnek minősítik a kábítószer-kereskedő kartelleket - olvasható Justin Trudeau közleményében, amely "nagyon jónak" minősítette a telefonbeszélgetést Donald Trumppal.
Donald Trump hétfőn napközben jelentette be, hogy a délutáni órákban újabb telefonos tárgyalást tart Justin Trudeau-val annak érdekében, hogy az amerikai részről szombaton bevezetett és keddtől alkalmazni tervezett vámok sorsáról egyeztessen.
Donald Trump korábbi ígéretének megfelelően február elsején hivatalosan is aláírta a Mexikó és Kanada esetében 25 százalékos különvámról szóló rendeletét, Kínával szemben pedig 10 százalékos vámot vezetett be. Kanada esetében a vám mértéke energiahordozókra 10 százalékos. Az intézkedéseket az illegális bevándorlók nagy száma, valamint a kábítószer, különösen a fentanil Egyesült Államokba irányuló nagy mértékű csempészetével indokolta. Az amerikai adminisztráció képviselői hétfőn azt hangoztatták, hogy az Egyesült Államok nem "vámháborút" folytat, hanem a kábítószer ellen hirdetett harcot.
Az elnök a mexikói államfővel és a kanadai miniszterelnökkel tartott megbeszélést követően halasztotta el a vámok bevezetését, miközben Kínával egyelőre nem történt halasztást eredményező közvetlen egyeztetés.
(MTI / Hetek)