Kilépés a WHO-ból, elnöki kegyelmek tömege - Ilyen rendeletekkel indított Trump
Rengeteg területet alakít át radikálisan a frissen felesküdött elnök
Kilépés a WHO-ból, elnöki kegyelmek tömege - Ilyen rendeletekkel indított Trump

Forrás: X/Charlie Kirk

2025. 01. 21.
Donald Trump elnök hétfőn számos elnöki rendeletet írt alá, teljesítve ezzel kampányígéretét, miszerint a Fehér Házba való visszatérése után átfogó konzervatív programtervet fog életbe léptetni.

Az amerikai elnök hétfő délután, a beiktatási ebéd előtt írta alá első végrehajtási rendeleteit. Kormánytisztviselők tucatjait nevezte ki, valamint ügyvivő tisztviselőket, amíg a szenátus meg nem erősíti Trump kabinetjelöltjeit. 

Trump kampányígéretei közül sok mindent végre lehet hajtani elnöki rendelettel, másokhoz azonban a kongresszus támogatására lesz szükség.

Bevándorlás

Trump aláírta a születési joggal járó állampolgárság megszüntetését célzó végrehajtási rendeletet. A rendelet szinte biztosan jogi kihívások elé fog kerülni, mivel e jog az amerikai alkotmányban is le van fektetve. 

Az elnök egy másik rendeletében a mexikói drogkartelleket külföldi terrorista szervezetnek minősítette, illetve szükségállapotot hirdetett a déli határon, ami lehetővé teszi számára, hogy szövetségi finanszírozásból, kongresszusi jóváhagyás nélkül falat építsen az amerikai-mexikói határ mentén.

Emellett visszaállította a „Maradj Mexikóban” politikáját, amely előírta, hogy a menedékkérők Mexikóban maradjanak, amíg ügyüket elbírálják az Egyesült Államokban, és felfüggesztette a menekültek befogadási programját „mindaddig, amíg a menekültek további beutazása az Egyesült Államokba nem igazodik az Egyesült Államok érdekeihez”.

A bevándorlás több elnöki rendelet középpontjában áll majd, különösen Trump hivatalba lépésének első néhány hetében. Az elnök tömeges kitoloncolásokat ígért kormányzásának első napjától kezdve.

Éghajlat, WHO, elektromos autók

„Azonnal kilépek az egyoldalú párizsi klímaegyezményből, amely egyoldalúan átverés” - jelentette ki Trump hétfőn a Capital One Arénában. 

Emellett kivonta az Egyesült Államokat az Egészségügyi Világszervezetből is. A döntést azzal indokolta, hogy a világszervezet rosszul kezelte a koronavírus-járványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat is, nem tudott a világszervezet tagállamainak „helytelen politikai befolyásától” függetlenül eljárni, és „tisztességtelenül magas kifizetéseket” követelt az Egyesült Államoktól, amelyek aránytalanok a más, nagyobb országok, például Kína által biztosított összegekhez képest.

Trump kiadott egy másik rendeletet, amelyben „nemzeti energetikai vészhelyzetet” hirdetett ki, ami lehetővé teheti számára, hogy megkerüljön bizonyos környezetvédelmi előírásokat. Az elnök két rendeletet is aláírt az olaj- és gázfúrások fellendítése érdekében.

Az egyik az alaszkai Északi-sarkvidéki Nemzeti Vadrezervátumban és a Nemzeti Kőolajrezervátumban történő fúrásokat célozza, a második pedig elrendeli a „hazai energiaforrások fejlesztését terhelő” politikák felülvizsgálatát, és megszünteti a Biden-korszak „elektromos jármű (EV) mandátumát”.

Vámok és adók

Trump teljesítette kampányígéretét, miszerint meredek vámokat vet ki olyan országokra, mint Kanada és Mexikó, közölve, hogy február 1-jétől 25 százalékos vámot vet ki a két országból származó importra.

Aláírt egy olyan elnöki rendeletet is, amely kimondja, hogy a Biden-kormányzat által támogatott és több mint 100 országgal megtárgyalt globális minimális társaságiadó-megállapodásnak „nincs érvénye” az Egyesült Államokban a kongresszus törvénye nélkül.

TikTok

A közösségi média frontján az elnök aláírta a TikTok anyavállalatának, a ByteDance-nek a TikTok eladására vonatkozó határidőt meghosszabbító rendeletet, mindössze egy nappal azután, hogy hatályba lépett a tiltást előíró törvény.

Az alkalmazás vasárnap néhány órára offline állapotba került az Egyesült Államokban, de újra elérhetővé vált, miután a vállalat bejelentette, hogy úgy véli, Trump megakadályozza a tiltás hatályba lépését. Trump elnöki rendelete további 90 napot adott a ByteDance-nek arra, hogy megváljon a TikToktól, hogy elkerülje az alkalmazás betiltását.

Transzjogok és a DEI

Trump rendeletben mondta ki, hogy kormánya világos és pontos nyelvezetet és politikát fog alkalmazni, amely azt tükrözi majd, hogy a nők biológiailag nők, a férfiak pedig biológiailag férfiak.

„Az Egyesült Államok politikája, hogy két nemet, a férfit és a nőt ismeri el” - áll a végrehajtási rendeletben.

„Ezek a nemek nem változtathatók, és alapvető és megdönthetetlen valóságon alapulnak”.

Az elnök emellett aláírta azt az elnöki rendeletet, amely a sokszínűség segítését célzó szövetségi programokat, melyek nem érdemen, hanem egyéb tulajdonságok (bőrszín, szexuális orientáció) alapján segítik a diákokat, munkavállalókat, „pazarlónak”, „törvénytelennek és erkölcstelennek” minősítve azokat.

Trump utasította a Fehér Ház költségvetési hivatalát és az igazságügyi minisztériumot, hogy „koordinálják a szövetségi kormányzatban az összes diszkriminatív program, köztük az illegális sokszínűségi politikák, programok, preferenciák és tevékenységek megszüntetését, bármilyen néven is jelennek meg.

A végrehajtási rendelet hatalmas győzelmet jelent a konzervatív és jobboldali aktivisták számára, akik azzal érveltek, hogy a DEI-programok igazságtalanul diszkriminálják azokat, akik megérdemelnek bizonyos munkahelyeket és iskolai elhelyezéseket. 

A Mexikói-öböl átnevezése és más „America First” programok

A 47. elnök aláírta a Mexikói-öböl átnevezését Amerika-öbölre, illetve visszaváltoztatta Észak-Amerika legmagasabb hegyének, a Denali-hegynek a nevét Mount McKinley-re. A csúcsot egészen addig Mount McKinley-nek hívták, amíg Barack Obama akkori elnök 2015-ben minden szövetségi dokumentumban Denalira, a hagyományos athabaszk elnevezésre változtatta.

Az elnök aláírta azt a rendeletet is, amelyben utasítja a külügyminisztert, hogy „az alapvető amerikai érdekeket védelmezze, és mindig Amerikát és az amerikai állampolgárokat helyezze előtérbe”.

Trump utasította az Egyesült Államok külföldi fejlesztési támogatási programjaiért felelős ügynökségeket, hogy „azonnal szüneteltessék a fejlesztési támogatási pénzek új kötelezettségvállalásait és folyósítását” a programok felülvizsgálatáig, amelyet 90 napon belül kell elvégezni.

„Az Egyesült Államok politikája, hogy nem folyósítanak további amerikai támogatást külföldre olyan módon, amely nincs teljes mértékben összhangban az Egyesült Államok elnökének külpolitikájával” - áll a rendeletben.

A „DOGE” létrehozása

Trump hétfő este hivatalosan is létrehozta a régóta várt kormányzati hatékonysági minisztériumot. A DOGE a kormányzat méretének és hatáskörének jelentős csökkentését fogja felügyelni. A tárcát a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk fogja vezetni, együttműködve a Vezetési és Költségvetési Hivatallal és az összes ügynökséggel a szövetségi munkaerő, a szövetségi kiadások és a szövetségi szabályozási terhek csökkentése érdekében.

Percekkel az elnök beiktatása után pert indítottak, amelyben azt állítják, hogy a DOGE megsérti a szövetségi átláthatósági szabályokat.

Biztonsági átvilágítások

Trump két elnöki rendeletet is aláírt a biztonsági átvilágításokkal kapcsolatban. Az egyik lehetővé tenné, hogy a Fehér Ház munkatársai a hagyományos átvilágítási eljárás nélkül kaphassanak szigorúan titkos biztonsági engedélyt.

A másik visszavonja 50 ember biztonsági engedélyét, akik aláírtak egy levelet, amelyben azt állították, hogy a Hunter Biden laptopjáról szóló hír egy orosz dezinformációs kampány része volt.

Zászlók a beiktatás napján

Trump kiáltványt adott ki, amelyben elrendelte, hogy „ezen és minden jövőbeli beiktatási napon” az összes amerikai zászlót teljes lobogón kell felvonultatni.

Az intézkedésre azt követően került sor, hogy Trump nyilvánosan panaszkodott, hogy beiktatásakor félárbocra eresztik a zászlókat, hogy ezzel tisztelegjenek a december 29-én georgiai otthonában elhunyt Jimmy Carter néhai elnök előtt.

Az a szokás, hogy egy elnök vagy volt elnök halála után 30 napig félárbocon lobognak a zászlók.

Trump szövetségesei jelezték, hogy akár 100 végrehajtási rendeletet is aláírhat első hivatali napján, ami a legmagasabb szám lenne, amit bármelyik elnök az első napján aláírt. 

(Newsweek/Hetek)

 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!