Videó: MI-Jézust ültettek egy svájci kápolna gyóntatószékébe, hogy válaszoljon az emberek kérdéseire
Újabb területeken hódít a mesterséges intelligencia
Videó: MI-Jézust ültettek egy svájci kápolna gyóntatószékébe, hogy válaszoljon az emberek kérdéseire

Youtube/Associated Press

2024. 11. 29.
Kutatók és vallási vezetők szerdán közzétették annak a kutatásnak az eredményeit és tapasztalatait, melynek során egy svájci katolikus kápolnában két hónapra a mesterséges intelligencia által generált „Jézus avatárt” ültettek a gyóntatószékbe a képernyőn keresztül.

MEGALKUVÁS NÉLKÜL! Az elmúlt évben a Hetek minden korábbinál élesebben állt ki az igazság mellett: legyen szó a keresztény értékek védelméről, vagy az Izrael melletti kiállásról. Fizessen elő Ön is, hogy jövőre is folytatni tudjuk ezt a munkát: részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.

Az MI a Szentírás alapján válaszolt a látogatók összes kérdésére a hitről, erkölcsről és a napjaink gondjairól a Péter-kápolnában. A kápolna teológiai asszisztense szerint a korántsem szokványos ötlettel az volt a cél, hogy felmérjék a mesterséges intelligencia egyre növekvő jelentőségét, hatását az emberi életben, s feltárják, mennyire is bíznak az emberek a gépekben.

A „Deus in Machina” című projekt augusztus végén indult útjára, és a következő két hónapban mintegy 900 látogató ült be a MI-gyóntatóba, hogy beszélgessen az avatárral. Közülük egyébként csaknem 300 látogató töltötte ki a kutatáshoz készített kérdőíveket, melyekből a szerdán közzétett jelentés is készült. A legtöbb látogató 40 és 70 év közötti volt, és a válaszadó katolikusok közül többen találták ösztönzőnek az élményt, mint a protestánsok - derült ki a kutatási jelentésből.

A kutatók szerint a kezdeményezés nagyrészt sikeres volt. Mint közölték, a látogatók nem ritkán meghatódva vagy éppen elgondolkozva jöttek ki a formabontó „gyónásról”.

Bár a legtöbb látogató kereszténynek vallotta magát, agnosztikusok, ateisták, muszlimok, buddhisták és taoisták is részt vettek a projektben - szerepel a luzerni katolikus plébánia által kiadott összefoglalóban. Körülbelül egyharmaduk németül beszélt, de a „MI-Jézus” - amely mintegy 100 nyelven beszél - kínai, angol, francia, magyar, olasz, orosz és spanyol nyelven is „szóba állt” a tesztalanyokkal.

Philipp Haslbauer, a Luzerni Alkalmazott Tudományok és Művészetek Egyetemének informatikusa, aki a projekt technikai oldalát összefogta, elmondta, hogy az „MI-Jézus” működtetéséhez, így praktikusan a válaszok generálásához az OpenAI GPT-4o volt segítségükre, míg a látogatók beszédének az értelmezéséhez a cég Whisper nevű programjának nyílt forráskódú változatát használták. A hang és a videó előállításához a Heygen AI videógenerátorát használták.

Haslbauer elmondta, hogy a GPT-4o meglehetősen jól reagált a nehéz témák kapcsán. Ilyen téma volt az igaz szerelem, a túlvilági élet, a magány, a világban dúló háború és a szenvedés, Isten létezése, valamint a katolikus egyházban történt szexuális visszaélések vagy a homoszexualitással kapcsolatos álláspontja az egyháznak.

„Ami igazán érdekes volt, hogy az emberek tényleg komolyan beszélgettek vele. Nem viccelődni jöttek”

- mondta Marco Schmid káplán teológus, aki  projektet vezette.

(AP News)

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!