Ezzel India lett a világ legnépesebb országa: az ENSZ szakértőinek becslése szerint 2022-ben az ország lakossága már elérte az 1 milliárd 412 millió főt, miközben Kína népessége 1 milliárd 411 millióra csökkent.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Kínában már az 1990-es években lecsökkent a termékenységi ráta 1,7-re, húsz évvel később pedig már csak 1,3 volt.
A népességcsökkenés egyik oka az, hogy a pandémia óta tovább csökkent a házasodási- és gyermekvállalási kedv az országban, és hiába törölte el a kínai kormány az egygyermekes népességpolitikát évekkel ezelőtt, az előrejelzések szerint 2050-re már 50 lesz az átlagéletkor az országban, és harmadára csökken majd a munkaképes korúak aránya.
Ezzel a kínai nyugdíjrendszer fenntarthatatlanná válhat, mert száz munkaképes korú kínaira 120 nyugdíjas fog jutni. Ezeket a tendenciákat figyelembe véve az ENSZ becslései szerint néhány évtizeden belül Kínának 109 millióval fog csökkenni a lakossága, amely háromszor kevesebb, mint amit 2019-ben előre jeleztek.
Kína demográfiai és gazdasági kilátásai sokkal borúsabbak, mint amire számítottak, és az országnak ehhez kell igazítania a társadalom-, gazdaság-, védelmi- és külpolitikáját”
- mondta Ji Fuxian demográfus.
A kínai népességcsökkenés ráadásul az USA-ra és Európára is hatással van, hiszen ha csökken a munkaerő és visszaesik a termelés Kínában, az magas árakat és inflációt fog eredményezni külföldön.
(Reuters / Hetek)