Az oromók egy népcsoport Északkelet-Afrikában, Etiópia legnépesebb nemzetisége. A legutóbbi népszámláláskor az Oromia szövetségi állam lakosságának csaknem fele iszlám, 30 százaléka ortodox, 18 százaléka pedig protestáns vallásúnak mondta magát.
Az oromói radikálisok szervezett mészárlása során házról-házra járnak macsétákkal és fegyverekkel, a támadásoknak nem egyszer terhes asszonyok, gyermekek és egész családok is az áldozataivá válnak. A célpontok egyértelműen a keresztény közösség tagjai.
Az erőszakhullám még június végén vette kezdetét, amikor Etiópia egyik legnépszerűbb előadóművészét, a 34 éves Hachalu Hundessát kivégezték. Az énekes gyakorta karolta fel az oromók jogainak kérdését, dalai nem egyszer a kormányellenes tüntetések himnuszaivá váltak. Maga is nagy demonstráló volt, 17 éves korában egy tüntetés után 5 évre börtönbe zárták.
Az énekest is, akit egy ortodox keresztény templomban helyezték végső nyugalomba, és a mostani áldozatokat is egy fiatal oromói mozgalom, a radikális muzulmánokból álló Queerroo végezte ki. A szélsőségesek rendszerint autókkal, felfegyverkezve érkeznek a keresztények lakta környékekre, ahol aztán nem egyszer a gyermekeik szeme láttára végzik ki macsétákkal keresztény szüleiket a terroristák.
A Barnabas Fund helyi forrásai mintegy tucat faluból, városból megerősítették a támadások tényét. A radikális mozgalmat nem egyszer a helyi muszlim hatóságok is támogatják, akik listát is vezetnek arról, hogy hol laknak keresztény családok. Különösen azok kerülnek a támadók célkeresztjébe, akik aktívan segítik a térségben az egyházat. Volt olyan keresztény, akit azért fejeztek le nyilvánosan, mert nem volt hajlandó megválni a nyakában lógó szimbólumtól, ami az etióp keresztények egy részénél a vízkeresztség megtörténtét jelzi. A mészárlásokat nem egyszer a helyi rendőrség tétlenül végignézi, ám olyanra is akadt példa, hogy
helyi bátor muszlimok (!) életüket nem kímélve sietnek keresztény szomszédaik segítségére, s mentik ki őket a radikálisok kezei közül.
A tisztogatás során keresztény otthonokat, üzleteket gyújtanak fel és rombolnak le a szélsőségesek. Becslések szerint már most több milliárd dolláros kárt okoztak a támadók többek között például a nemzetközileg ismert keresztény atléta, Haile Gebrselassie üzleteinek is a romba döntésével.
Rengeteg túlélő kényszerült most elhagyni otthonát, köztük árván maradt gyermekek sokasága is. Többségüket helyi karitatív szervezetek, vagy gyülekezetek fogadják be. Keresztény vezetők könnyeikkel küszködve számolta be azokról a történetekről, amiket a híveiktől hallanak.
A helybéli szemtanúk egészen rémséges esetekről számoltak be.
"Derában a támadók táncolva és énekelve gyalázták meg a holttesteket, a megcsonkított áldozatokat körbe-körbe hurcolva."
Egy másik szemtanú arról számolt be, hogy egy köztiszteletben álló idős keresztény házaspár holttestét miként vonszolták körbe az utcákon Gedeb Asasa utcáin.
Az etióp kormány azzal próbálja meg elejét venni a további vérfürdőnek, hogy a régióban lekapcsolta az internetet, hogy azon keresztül se lehessen tovább szítani a keresztények elleni gyűlöletet. A kormány biztonsági erői egyelőre eredménytelenül próbálják megakadályozni a további támadásokat, amiket elemzők sokan azokhoz az incidensekhez hasonlítanak, amik annak idején a ruandai népirtáshoz vezettek. Már most több ezer embert letartóztattak a gyilkosságokkal összefüggésben, a tartós megoldáshoz még ennél is többre lenne szükség.
Legutóbb tavaly októberben tört ki hasonló gyilkosság-hullám, akkor 67 embert végeztek ki szélsőségesek. Az akkor felháborodást az egyik legjelentősebb oromói médiamogul, Jawar Mohammed robbantotta ki a Twitter-üzeneteivel, amelyben a kormányt támadta. A támadások során két pásztort is lefejeztek, s rengeteg gyülekezetet felgyújtottak.
Mindent egybevéve, a 2018 szeptembere óta kezdődött etnikai villongások miatt már több mint kétmillió etióp kényszerült elmenekülni otthonából.
(BarnabasFund, BBC)