A „vallásszabadság nem jogosít föl a diszkriminációra” üzeni a konzervatív keresztényeknek az Airbnb jogi partnere, aki az összes közösségi hálózatra kiterjesztené a kötelező érvényű szabályozást. Az ötlet értelmi szerzője a jelek szerint Margaret L. Richardson az Igazságügyi Minisztérium kabinetfőnöke, aki Obama belső tanácsadójaként 281-szer tett látogatást a Fehér Házban.
„Igazán nagyra értékelem az őszinteségét! Szálláskérelmét nem tudom befogadni, de köszönöm, hogy jelentkezett. 13 éves fiammal élek a lakásban és mivel éppen most tölti a kamaszkorát, nem akarom, hogy kényelmetlenül érezze magát a saját otthonában. Még egyszer nagyon köszönöm megértését és az őszinteségét” – ezt az üzenetet posztolta júniusban a Twitteren felháborodva Shadi Petosky, egy ismert amerikai TV-producer, aki Airbnb profiljában feltüntette, hogy transznemű, vagyis férfi létére nővé operáltatta át magát. A cég az egyedülálló anyuka fiókját – aki egyébként albérleti díját fedezte azzal, hogy minneapolisi lakásának egyik szobáját meghirdette – a botrány kitörése után egy nappal törölte és egyben ígéretet tett arra, hogy a jövőben úgy alakítják át a rendszert, hogy hasonló „sértő megnyilvánulás” többé ne fordulhasson elő: „Az Airbnb felismerte, hogy egy vállalat sem tűrheti el a rasszizmust és a diszkriminációt. A megkülönböztetés elleni harc még nem ért véget, és ez folyamatos éberséget követel mindannyiunktól” – fogalmazott a kaliforniai start-up, amely az LGBTQ közösség felé tett gesztusként az Apple, Facebook, Google és a Microsoft mellett idén szintén vállalati szinten csatlakozott a San Franciscó-i melegfelvonuláshoz.
Eddig a pontig az ügy hasonló a keresztény cukrászok kontra meleg párok vitához, azt leszámítva, hogy itt a saját háztartását kellett volna az anyukának megosztania egy transznemű személlyel, ami így már nemcsak a lelkiismereti, hanem az állampolgárok magánszférához való jogát is érinti. A csavar a történetben akkor jött, amikor két hónapra rá az Airbnb fölvette Margaret L. Richardsont, Obama elnök tanácsadóját a Nemzetközi Irányelvek Fejlesztői csoportjának az élére, valamint ezzel párhuzamosan fölkérte a szintén erősen kormányközeli ACLU-t (Polgári Szabadságjogok Amerikai Uniója), hogy készítsen egy minden felhasználóra kötelező érvényű vállalást, hogy a homofóbiát, a rasszizmust és az idegengyűlöletet kiszorítsák a közösségi hálózatról. A módosított felhasználói feltételeket a héten emailezték ki több millió lakástulajdonosnak – Magyarországon is –, egy hetet adva azok elfogadására. A mind a 191 országra kiterjesztett közösségi vállalással az alábbiakkal kell kötelezően azonosulni:
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Tényleg egy tengerparti városban lakott Jézus?
Grüll Tibor írása »
A felavatás ünnepe: Öt testvér, akik hittek Izrael jövőjében
Hack Márta írása »