A készpénzellenes lobbi már a koronavírus-járvány előtt is komoly támogatói bázist tudhatott maga mögött. A világ számos országának kormányai igyekeznek gátat szabni a készpénz széles körű használatának: Dániában vagy Izraelben például egyenesen hivatalos kormányzati narratíva erősíti meg a készpénzmentes társadalom iránti törekvést. Más országokban különféle szabályozásokkal
maximalizálták a készpénzes tranzakciók összegét, Olaszországban például már magánszemélyek között is 1000 euró a készpénzes tranzakciók felső értékhatára. A készpénzfelvétel költségeinek megemelése szintén a digitális, ellenőrizhető fizetési módok felé tereli az embereket.
De mi is a probléma a készpénzzel? Amellett, hogy anonimitása lehetőséget ad a pénzmosásra és a terrorizmus finanszírozására, valamint a feketegazdaságnak is a mozgatórugója, a készpénz kivezetésében üzleti lehetőség rejlik: a Big Data világában a tranzakciók során keletkező adatok feldolgozásával komoly üzleti haszonra lehet szert tenni – márpedig az anonimitást biztosító készpénz nem generál ilyen adatokat.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »